| Jica_Vlad_2000 a întrebat:

As vrea sa deschid un cont bancar, doar ca nu am împlinit vârsta de 18 ani. Am priceput ca poți sa îți faci alături de un părinte. Întrebarea este alta, dacă parintele are datorie la acea banca, va influența cu ceva contul minorului? Te lasă sa îți facă?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Tu poti sa-ti deschizi cont bancar, doar cu buletinul, la orice banca doresti.
Iti recomand sa-ti deschizi cont la banca care are sediul cel mai apropiat de casa ta, ca sa-ti fie usor sa retragi banii de la ei, sau sa iei extrasul de cont.

Datoriile parintilor nu te afecteaza pe tine, decat in momentul in care parintii mor si tu mostenesti propietatile lor, care au si care au si datorii bancare sau la taxe, ceea ce cred ca nu-i cazul, la acest moment.

1 răspuns:
| dani178 a răspuns:

Nu va influenta cu nimic.Tu vei avea un alt cont la care va fi atasat un card.