| 1Q a întrebat:

As vrea sa fac un deposit la o banca din Romania si sa lasa banii acolo in cont ceva vreme ca sa primesc dobanda, puteti sa imi spuneti ce banca din Romania ofera cea mai mare dobanda la depozitul de bani?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"ce banca din Romania ofera cea mai mare dobanda "

- caută singur pentru că ai niște variabile neexprimate:
1 ce sumă
2 ce termen
3 ce moneda

corolar: cele mai mari dobânzi implică cele mai mari riscuri. Puțină plimbare prin site-urile principalelor bănci și alegi

| 1Q explică (pentru sierra1):

Majoritatea bancilor ofera 1% dobanda, si intrebarea era sa imi zica cineva o banca care ofera mai mult de atat, pentru a nu pierde timp sa caut la fiecare banca care nici nu zice din prima trebuie completat un chestionar, introdusa suma, date, bla, bla, si de asta am intrebat sa imi zica cineva care stie fara sa mai pierd eu timpul cu completare pe la toate site-urile bancilor, ca asa stiu si eu sa folosesc google, nu aveam eu nevoie de tine sa imi zici asta, nu inteleg de ce te bagi in seama daca nu stii sau nu doresti sa ajuti pur si simplu sa incurci si sa te dai tu desteapta, sau dai si tu raspunsuri random ca nu ai altceva de facut si sa mai faci si tu activitate pe TPU, fa-ti o viata, cauta ti o ocupatia si nu ii mai incurca pe altii

| sierra1 a răspuns (pentru 1Q):

Bagi tâmpenii la greu, uite prima bancă din ro:
--------------------------------------------------
6 luni 1.60%
12 luni 3%

| mihai69 a răspuns:

Dacă iei în considerare taxele și indicele inflației, o să constați că nicio bancă din România nu oferă dobânzi pozitive.