| cumdc a întrebat:

As vrea sa imi iau 2 - 3 incubatoare de oua si apoi la 3 saptamani de la scoaterea puiului sa ii vad cu 5 - 6 lei ce ziceti iese profit sau bani de pe pui acopera doar curentu si mancarea

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Valoarea produsului de reproducere (puiul) o da materialul genetic, nu faptul ca e gata eclozat. Pentru asta trebuie sa ai reproducatori buni, pe care sa ii poti schimba la momentul optim, mai multe linii. Nu sa iei acolo orice oua fecundate si sa le bagi in incubator. Nu intreaga calitate a materialului reproducator e genetica. Trebuie sa ingrijesti foarte bine atat parintii cat si puii. Chestiunile astea sunt atat de delicate, incat cei ce au nevoie apeleaza numai la crescatori prestigiosi.

| DavidoffUser a răspuns:

Ce idee buna!
Pacat ca s-au gandit altii inaintea ta si au acum FERME.

| LittleBugsBunny a răspuns:

Aici depinde cat de mari sunt incubatoarele ( capacitatea de clocire, consumul de curent samd) si cat noroc ai la eclozare ( pot sa iti ecolzeze 28 de pui din30 de oua sau 15 pui din 30 de oua) de asemenea, trebuie sa tii cont si de faptul ca, dupa eclozare puii se imbolnavesc, trebuie faccinati, le trebuie mancare speciala samd. SI nu in ultimul rand trebuie sa ai si clientela sau sa fii singurul din jur care face chestia asta, de asemenea ar fi ok sa te informezi si ce rase de pui sunt cautate de cei de pe langa tine happy Mult succes