| Andrei2865 a întrebat:

As vrea sa vand niste jocuri pe OLX si sa le trimit prin posta cumparatorilor, dar nu mi-a trecut prin cap cum sa iau bani de la cumparator? Nu cred ca ar avea cineva incredere sa dea bani in avans.

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Sunt extrem de multe persoane neserioase pe olx care comanda si nu ridica coletul iar expeditorul plateste taxele postale tur si retur degeaba, asa ca daca produsul nu are o valoare mare nu merita rambursul. Iar prin curier e cam scump si nu cred ca accepta nimeni asta.
Le propui sa iti puna banii in cont, le dai toate datele tale ca sa ii asiguri ca nu esti tepar.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cea mai corecta, pentru ambele parti (vanzator si cumparator) este plata ramburs, respectiv cumparatorul plateste la primirea coletului si posta ori curierul, incaseaza pretul si ti-l trimite tie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De aia exista ramburs. Trimiti prin posta, ala plateste sa ridice, tu iei banii de la posta

| xerxes1 a răspuns:

Cumpar si vand pe olx, doar ramburs.
Am trimis si primit pachete de 30kg. Riscul face parte din joc.

| Roxin a răspuns:

Salut!

Plata la ramburs, evident. happy