| Mihail123456 a întrebat:

Astazi mi-am facut un card bancar la banca transilvania si asi dori sa stiu daca eu de acum in colo platesc ceva la acea banca adica am auzit ca eu in fiecare luna sau la an banca imi ea niste bani dupa card,/ contul a fost facut in lei si euro. daca mai imi fac un cont in lei la alta banca imi mai pot face oare?

8 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Banca iti va lua in fiecare luna cativa lei drept "comision de administrare cont". Ar trebui sa scrie cat in formularul care ti l-a dat cand ai deschis contul. N-are absolut nici un rost sa tii bani putini intr-un cont decat daca ai de facut plati prin transfer bancar. Nici macar depozitele la termen de valori mici nu iti aduc vreun venit, ba uneori chiar dincontra.
Au astia de la Raiffeisen Bank o reclama acum cu comisioane zero, dar nu stiu daca se refera si la comisionul de administrare cont sau doar la alte comisioane, oricum reclamele sunt una si realitatea faptica alta de multe ori.
In rest, poti deschide cate conturi vrei la cate banci vrei.
Vezi ca si inchiderea contului costa ceva daca nu ii ai de minim un an de zile. Vreo 10 lei.

| danutzu96 a răspuns:

Comision de administrare. La mine, de ex, am card ing si banca imi opreste comision separat pentru contul in lei fata de cel in valuta. Daca nu ai bani (sold 0) o sa iti apara balanta negativa si trebuie sa o achiti daca vrei sa inchizi contul. Poti faca cate conturi vrei la alte banci, bani sa fie sa bagi in ele.

Răspuns utilizator avertizat
| PANZER42 a răspuns:

Nu ai cost de administrare sau comisioane lunare la BT, sau comision pentru extragerea numerar din ATM, cel mai bine verifica pagina lor pentru mai multe informatii