| IonutPetre12 a întrebat:

Automatele alea de cafea accepta si monede de 10 bani? Am foarte multe si nu stiu ce sa fac cu ele.

14 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Aduna-le pentru cand vei fi amendat.

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu te amendează nimeni dacă deții monede de 10 bani.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Nu asta am vrut sa zic. E bine sa ai monede de 10 bani pentru cand te va amenda cineva.winking

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, asta e foarte faină chestie. Cineva caz real s-a dus să plătească o amendă cu câțiva saci cu monede, iar cel ce preia amenda este obligat legal să primească monedele în circulație.

| gabicoo a răspuns:

Monezile de 10 bani sunt ideale pentru plata impozitelor la primărie, a taxei de salubrizare și amenzilor de circulație!
laughing

| Catrice a răspuns (pentru gabicoo):

Pai și alea de 1 ban? sad

| sadrian46 a răspuns (pentru Catrice):

Da, alea de un ban sunt minunate.

| alina2k18 a răspuns:

Scrie pe ele daca accepta.
Poti sa te duci la orice hypermarket/market cu tot ce ai adunat si sa platestiwinking cu monedele.

| Bizon95 a răspuns:

Automatele de la Auchan sunt tari la treaba asta, au o gaura in care arunci monede de mai multe tipuri in acelasi timp si le numara automat

altfel te poti duce la banca, SUNT OBLIGATI PRIN LEGE SA LE ACCEPTE, dar or sa strambe din nas serios din cauza ca se pierde foarte mult timp sa le numeri si din cauza asta blochezi un operator de banca

| andiceasu95 a răspuns:

Exista in magazine alimentare mari cum ar fi Kaufland, Lidl sunt niste aparate care bagi bani monezile alea si iti bani pe ele bancnote

| IonutPetre12 explică (pentru andiceasu95):

Serios? Nu am vazut.Stiam ca sunt doar in afara

| andiceasu95 a răspuns (pentru IonutPetre12):

Exista si la noi, dar conteaza unde stai, spre exemplu eu am vazut in selgros pantelimon

| Anonimgirltpu a răspuns:

Mai cumpara cu ele la magazine. Se vor bucura sa primeasca marunt.

| DataScience a răspuns:

Daca ai foarte multe si nu stii ce sa faci cu ele, uite ma sacrific eu pentru tine si ti le primesc. Iti dau adresa in privat.
Pentru sacrificiul meu, poti sa dai un suc in schimb si un multumesc.