| Robert_Robert_1998 a întrebat:

Băieți am și eu un cont de tik tok și am multe vizualizări pe videoclipuri (peste 25k). Stiu că se pot face bani din așa ceva. Întrebarea mea este cum scot banii făcuți?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Un copy paste de pe google, acolo vezi cati bani ai tu ca utilizator se scot prin paypal bani

https://influencermarketinghub.com/tiktok-money-calculator/

Cât de mult fac TikTokers? [Bonus TikTok Estimator de câștiguri pentru influența]

Marketing InfluencerUltima actualizare:19 ianuarie 2020Timp de citire: 6 minute
Șansele sunt ca, dacă ai peste 30 de ani, nu ai auzit niciodată de TikTok, sau chiar de predecesorul său (în lumea occidentală), Musical.ly. Cu toate acestea, dacă ești adolescent sau între, în special dacă ești fată, șansele sunt mari că ești un TikToker - cineva care folosește în mod regulat rețeaua socială bazată pe video, TikTok. La fel ca în majoritatea rețelelor de socializare, TikTok este bine adaptat marketingului influencer, iar multe dintre cele mai consacrate TikTokers câștigă bani buni pe platformă.

Cu siguranță, TikTok nu este la fel de bine stabilit ca YouTube și nu are o modalitate eficientă pentru TikTokers de a câștiga bani ca YouTubers poate cu anunțurile lor, dar crește în popularitate rapid. Recent am urmărit creșterea impresionantă a lui TikTok, până la punctul în care TikTok a avut peste 660 de milioane de descărcări în întreaga lume. Acesta s-a clasat pe locul 1 în App Store-ul Apple în ceea ce privește descărcările la nivel mondial, în timpul trimestrului IV 2018.

TikTok nu a durat mult să creeze o nouă generație de influenți. Am profilat recent 21 de influenți TikTok pentru a începe urmărirea acum.

Acum, acești influenți ar putea fi tineri, dar își câștigă viața din activitățile lor TikTok - mult mai mult decât simpli bani. Cu toate acestea, va trebui să construiți în mod real, până la punctul în care aveți adepți în mii înainte de a lua în considerare să vă monetizați contul TikTok.

Cât de mult ar putea face un influencer să formeze TikTok? Ca și în cazul tuturor activităților de influencer, aceasta poate fi o întrebare greu de răspuns - influențarii își pot aduce veniturile din mai multe surse. Cu toate acestea, am dezvoltat calculatorul nostru de bani TikTok pentru a oferi un ghid pentru implicarea și venitul influencerului.

Introdu numele tău de utilizator TikTok
TikTok Username

Cât câștigă TikTokers?
gifting
Parteneriate de brand și activități de marketing ale influențelor
Participa la evenimente sponsorizate de brand
Vânzarea mărfurilor
Promovare încrucișată pe celelalte rețele sociale
Modalități principale de a câștiga bani pe TikTok
Rețineți că trebuie să aveți cel puțin 16 ani înainte de a putea începe să câștigați bani (direct) pe TikTok (cu acordul părinților). Trebuie să aveți 18 ani pentru a trata direct cu branduri și terțe părți în mod legal. Cu toate acestea, pot exista câțiva difuzori mai tineri care câștigă bani prin vânzarea de mărfuri în cooperare cu părinții lor.

gifting
În zilele lui Musical.ly, platforma sa de live streaming, Livel.ly a devenit extrem de populară. Numele s-ar fi putut schimba, dar streaming-ul live rămâne, sub forma Go Live. Aveți nevoie de cel puțin 1.000 de urmăritori pentru a putea transmite live stream.

Urmașii tăi îți pot oferi monede în timp ce transmiteți în direct. După ce ați acumulat suficient din acestea pentru a pune în valoare, puteți schimba monedele cu numerar real.

Cel mai bine este să gândești monedele ca moneda virtuală a TikTok. Utilizatorii TikTok cumpără monede, în sume cuprinse între 100 de monede și 10.000 de monede. Prețul pentru fiecare pachet variază în momente diferite și în funcție de dimensiunea pachetului pe care îl achiziționează și de moneda lor.

În momentul scrierii acestui lucru, utilizatorii au putut cumpăra 100 de monede virtuale cu 0, 099 USD. Își depozitează monedele în portofelul online și apoi dau monede TikTokers care merită în timp ce joacă live. TikTok și Google / Apple (în funcție de platforma dvs.) păstrează jumătate din suma cheltuită. Dar performanțele live performante ajung să păstreze memento-ul fiecărui sfat pe care îl oferă fanii lor.

În practică, atunci când un utilizator îi place o performanță, își folosește monedele pentru a cumpăra fie un emoji special, fie o altă monedă virtuală (o Diamantă) pe care o poate folosi în chatul interpretului. Diferite emoji valorează cantități diferite de monede. Puneți un emoji care se referă la cât de mult vă place performanța (lăsând Diamonds pentru cele mai bune acte absolute).

Interpreții pot răscumpăra puncte de cadou în orice moment, până la maximum 1000 USD în orice zi.

Parteneriate de brand și activități de marketing ale influențelor
TikTok nu este diferit de majoritatea celorlalte platforme sociale. Dacă sunteți destul de popular, brandurile vor începe să vă observe și vor începe să vă apropie de dvs., rugându-vă să vă asociați cu ele în promoțiile influencer.

TikTok echivalent cu un Like este o inimă. Dacă primiți o mulțime de inimi la fiecare postare, plus comentarii obișnuite despre videoclipurile dvs. de la fanii dvs., este probabil ca brandurile să înceapă să vă urmărească și să vă examineze activitățile.

Este foarte probabil să descoperiți că vor fi mărci care vor vinde un produs care va atrage adepții voștri care vă abordează. Așadar, dacă sunteți popular cu TikToker-ul mediu (fete cu vârste între 13 și 18 ani), atunci așteptați-vă că brandurile care vând produse adolescenților să se intereseze de voi.

TikTokers de top poate câștiga 50k-150k USD pentru un parteneriat de marcă de succes.

Pentru ca marketingul influencer TikTok să aibă succes, este esențial ca brandul și influencerul să discute cu aceeași voce, adică influencerul trebuie să fie o potrivire naturală cu tipul de persoane susceptibile să cumpere produsele mărcii. Orice influencer ar trebui să fie precaut de un brand care încearcă să-i facă să-și schimbe vocea. Fanii tăi urmăresc videoclipurile tale pentru că le place ceea ce faci sau spui. Ei nu vin să audă mesajul unei mărci. Cu un marketing de influență de succes, veți vorbi în mod natural despre mărci (sau veți folosi produsul lor în mod natural într-un videoclip). Dacă produsul se blochează sau borcanele, spectatorii tăi vor fi dezamăgiți și îți vor pune în discuție autenticitatea. Ultimul lucru absolut pe care îl doriți de la un parteneriat de marketing influencer este o cerință de a face un videoclip cu script - sau chiar mai rău, încărcați un videoclip cu script realizat de altcineva.

Nu uitați că ghidurile FTC despre marketingul influencer se aplică la fel de mult conturilor TikTok, precum și marketingului influencer pe orice altă platformă socială. Dacă ați acceptat bani pentru a crea un post promoțional, asigurați-vă că dezvăluiți acest fapt.

Participa la evenimente sponsorizate de brand
Unii TikTokers pot câștiga bani în afara platformei, datorită reputației pe care o câștigă pe TikTok. Brandurile le vor aborda adesea pentru a apărea la evenimente precum Beautycon sau Comicon. Brandul vă va plăti, de obicei, pentru a le reprezenta pe o platformă suportată de brand (sau dacă v-ați construit reputația TikTok ca un bun muzician, marca vă poate oferi șansa de a cânta live în numele lor).

Vânzarea mărfurilor

Dacă ați stabilit o bază de asistență suficient de mare pe TikTok, ați putea lua în considerare crearea unui magazin de comerț electronic de comerț și să vindeți mărfuri de la publicul dvs.

Comercianții experimentați își pot transforma imaginile TikTok într-un brand și pot vinde acea marcă sub formă de marfă. Făcând acest lucru creezi un sentiment de exclusivitate - ei pot cumpăra acel tricou care îți promovează marca direct din magazinul Shopify prin intermediul contului TikTok. Ei pot purta cămașa și se pot simți speciali într-un fel, deoarece știu că non-TikTokers nu vor avea acces la ea.

Primul pas în vânzarea mărfii este mai întâi construirea unei comunități. Puteți face acest lucru cu ușurință cu fanii TokTok, implicându-vă cu aceștia. Livestreaming-ul poate fi deosebit de util în încurajarea sentimentului comunității.

De fapt, puteți crea videoclipuri TikTok pentru a vinde orice tip de marfă, nu doar un magazin Shopify. Dacă vindeți articole meșteșugărești pe Etsy, creați videoclipuri în care să vă prezentați produsele (și poate chiar și tehnicile dvs. de producție) și încărcați-le pe canalul TikTok.

Nu uitați că fanii dvs. nu vin pe TikTok pentru a vedea reclame. Dacă încărcați videoclipuri care vă promovează marfa, trebuie să le faceți atractive. Acest lucru este mult mai ușor de făcut în unele nișe decât în ​​altele. De exemplu, dacă sunteți într-o nișă de artizanat, videoclipurile dvs. pot fi aproape educative cu privire la modul în care vă faceți produsele. Este mult mai greu să creezi videoclipuri promoționale autentice dacă cea mai mare parte a videoclipurilor tale îți arată sincronizarea buzelor cu muzica altcuiva.

O variantă de vânzare a mărfii proprii este de a participa la marketingul afiliat. Aici, recomandați anumite produse fanilor dvs. și includeți un link ducându-le direct la un magazin online pentru a cumpăra produsul. Veți primi un procent convenit din vânzările făcute persoanelor care v-au urmărit legătura, în funcție de tranzacția făcută cu compania afiliată. Ați putea oferi cupoane de reducere dacă ați alege să vă încurajați adepții dvs. să vă urmeze linkul (mai degrabă decât să cumpărați produsul direct la un preț complet în altă parte).

Promovare încrucișată pe celelalte rețele sociale
Majoritatea influențatorilor, cunoscuți pentru succesul lor într-o rețea de socializare specifică, operează de asemenea conturi de succes rezonabil pe celelalte rețele sociale. TikTok nu este diferit. Fiind bazate pe videoclipuri, mulți TikTokers gestionează și conturile YouTube de succes.

Aceasta oferă o mulțime de oportunități pentru promovarea încrucișată. Puteți, de exemplu, să construiți un public pentru un potențial flux live, promovându-l pe toate rețelele de socializare. În mod similar, puteți crea videoclipuri evidențiate de TikTok pe care le încărcați pe canalul dvs. YouTube, asigurându-vă că adăugați publicitate YouTube în față.

O persoană obișnuită folosește regulat trei sau patru aplicații de socializare. Unul dintre acestea poate fi TikTok, dar există o mulțime de oameni grozavi care nu folosesc TikTok. Prin promovarea încrucișată a mărfurilor și a activităților TikTok, vă extindeți audiența generală și piața de cheltuieli potențiale.

Iată cât de mult poți face din a fi faimos pe TikTok
DE SHANNON RAPHAEL
ACUM 6 LUNI

Celebritățile constau doar din actori și muzicieni, dar în zilele noastre, poți fi faimos doar făcând conținut și postându-l online. Există oameni care fac cariere din postarea de videoclipuri și imagini virale și s-ar putea să fie lucrativ.

Dacă te-ai obosit vreodată de munca ta de birou, să faci o carieră să nu fii faimos pe internet nu este atât de nebun pe cât ar părea. Influenții pe Instagram, Snapchat și Twitter promovează companii și produse pe pagina lor și pot percepe până la șase cifre pe post. Și atunci există TikTok.

Aplicația de sincronizare a buzelor virale a înlocuit aparent distracția rapidă pe care aplicațiile precum Vine obișnuiau să le ofere. Devenirea celebrului TikTok devine la fel de legitimă ca și câștigarea fanilor doar prin alte aplicații de social media. Dar poți câștiga bani pe TikTok? Citiți mai departe pentru a afla cum „celebritățile" TikTok câștigă bani.

Cine a creat TikTok?
Aplicația a fost creată doar în ultimii ani, dar a luat deja lumea internetului de furtună. Acesta a fost creat de ByteDance, care este o companie chineză care are sediul la Beijing.

Aplicația a fost lansată inițial în China, sub numele de Douyin, în 2016, înainte de a fi relansată în SUA în anul următor. Totuși, aplicațiile sunt destul de diferite, deoarece Douyin respectă standardele de cenzură chinezească.

Până în 2018, TikTok a fost cea mai descărcată aplicație a anului. Oamenilor le-au plăcut videoclipurile scurte care au prezentat persoanele care se sincronizează cu buze cu cântece, rutine de comedie și alte momente din cultura pop - inclusiv emisiuni TV și filme.

La fel ca vedetele Vine în turneu și câștigând faimă, unii utilizatori TikTok au folosit aplicația pentru a lansa cariere în industria divertismentului. Aplicația combinată cu musical.ly în 2018.

loren1-1565206636186.jpg
SURSA: INSTAGRAM
Loren Gray, Baby Ariel, Jacob Sartorius și Kristen Hancher sunt unele dintre cele mai urmate vedete TikTok de acolo și au făcut un bănuț destul de mare din conținutul lor.

Cum devii faimos pe TikTok?
Dacă doriți să faceți acest lucru pe TikTok, există doar câteva lucruri care vă pot oferi cea mai bună șansă de a vă crește adepții și telespectatorii. Cei mai de succes utilizatori de pe TikTok postează frecvent și găsesc un public țintă pentru care se adresează / creează conținut.

Monetizarea conținutului dvs. pe TikTok nu este la fel de ușoară cu YouTube - unde se pot difuza anunțuri - atât de mulți utilizatori vor sponsoriza mărci și le vor eticheta în legendele lor video.

Puteți câștiga bani pe TikTok?
În prezent, nu există nicio modalitate de a câștiga direct bani de la TikTok, deoarece aplicația nu plătește și nu oferă stimulente celor mai populari creatori de conținut.

Mulți TikTokers celebri își folosesc fanbase-ul și le transferă pe YouTube, Instagram, Snapchat și Twitter. Odată ce adepții încep să urmeze celelalte pagini ale TikToker, atunci pot începe să obțină mai multe oferte de sponsorizare.

Kristen Hancher și-a crescut fanbaz -ul prin etichetarea videoclipurilor sale cu hashtag dancewithkristen. Când fanii au folosit și hashtag-ul cu videoclipurile lor, au făcut publicitate canalului ei și au creat, de asemenea, o comunitate în care au putut vedea și conținutul altor fani.

Utilizatorii TikTok pot avea, de asemenea, chat-uri live cu fanii, ceea ce s-a dovedit a fi de succes, deoarece fanii simt că vedeta este mai accesibilă / pot forma o relație personală. Dacă utilizatorii au capacitatea de a-și face propriile produse, îl pot promova și pe canalul lor.

Loren Grey are acum o valoare netă estimată în jur de 300.000 de dolari, pe care a obținut-o din promoțiile pe Instagram și pe canalul său YouTube. Și-a crescut publicul de la TikTok. Kristen Hancher modelează acum și este, de asemenea, un influencer Instagram și o vedetă YouTube cu o avere estimată de 400.000 de dolari.

Cu o valoare netă de 1 milion de dolari, Baby Ariel își vinde marfa de marcă online și o promovează pe paginile sale de socializare. De asemenea, a început o carieră muzicală serioasă și a lansat mai multe single-uri.

ariel1-1565207877366.jpg
SURSA: INSTAGRAM
Fostul iubit al lui Millie Bobby Brown, Jacob Sartorius, a câștigat faimă și pe TikTok și a avut ulterior un single popular, „ Sweatshirt ", care are 55 de milioane de vizualizări pe YouTube. Se crede că valoarea sa netă este în jur de jumătate de milion de dolari.

Conceptul de a deveni celebru TikTok ar putea fi trecător, dar, deocamdată, există zeci de utilizatori din aplicație care fac cariere de succes pe internet. TikTok adaugă un element cu totul nou la ideea de a deveni celebru pe internet.