| Amalia_Mihaela_1997 a întrebat:

Acum cateva zile am primit o citatie de la ANAF in care specifica faptul ca nu am platit impozitul in valoare de 150 de lei la stat, in conditiile in care eu am castigat la pariuri sportive online 146 milioane. Problema este ca eu nu am jucat in viata mea, nu am cumparat nici nimic online ca cineva sa aive datele mele personale...le am spus celor de la ANAF si mi au raspuns ca nu este de ei cazul...ca ei habar nu au, dar eu figurez ca am jucat si am castigat. A trecut cineva printr o astfel de situatie? Sau imi poate da cineva un sfat? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti depune plangere la Politie. Daca cineva s-a folosit de datele tale personale, nu prea il vad bine. Dar pana atunci gandeste-te cine a avut acces la datele tale personale. Prietena/prieten/frate/sora. Oricat ai avea incredere, trebuie sa suspectezi pe toata lumea. Persoana care ti-a folosit datele poti afla cine a fost. Dar datoria catre ANAF tot trebuie sa o platesti. ANAF sunt precum râia si te poate executa silit daca ei vor asta. Apoi cu raspunsul primit de la Politie poti ataca persoana in tribunal ca sa iti ceri "drepturile banesti" inapoi. Doar daca tu crezi ca merita atata plimbare. Mai ales cu birocratia din Romania. Nu ma pricep eu bine cu legea, dar cine ti-a facut asta a cam incalcat legea. Legea Penala. Si inainte sa mergi la Politie asigura-te ca nu bagi in probleme mai mari pe cineva drag tie. Ti-am zis... Frate, sora etc.

| Amalia_Mihaela_1997 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns. Voi lasa totul pe mana politiei.

1 răspuns: