| MirunaMalina a întrebat:

Bună!
Ai mei au lucrat în Anglia și au card prepaid mastercard, am incercat sa transfer 500£ prin transfer go, dar nu a mers (p.s. au bani pe card).
Am blocat cardul?
Exista limita de transfer pentru tipul acesta de card?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuie sa-i convertesti mai intai in euro si apoi ii trimiti in Romania. Daca asta inteleg ca vrei sa faci.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Tu ai vrut sa trimiti din Anglia bani in România? De ce nu trimiti prin Western union, prin Reiffeisen banck in Romania?

| Bizon95 a răspuns:

Exista limita de transfer pentru ORICE card
insa in general e destul de sus in mod implicit
totusi, pe ORICE card poate fi modificata sa fie mult mai mica, insa cred sincer ca 500lire e sub orice limita acceptata

totusi, cum intrebarea ta putin miroase (fishy), cred ca la banii aia sa existe o metoda in plus de verificare daca proprietarul e cel care face tranzactia, metode pot fi:
1. SMS... primesti sms, si apoi confirmi plata
2. confirmi direct in banking
3. eu am facut asta, aveam cont de cheltuieli cu, card la ING, mi-am facut singur din aplicatia bancara un cont de economii, am transferat TOTI banii pe el, si pe card am tinut 10euro, sa fie, iar cand voiam sa fac o plata, transferam cam cat aveam nevoie, si deci NU AVEAM NICIODATA BANI PE CARD, dar puteam sa fac orice plata oricand, IN PERFECTA SIGURANTA (imi fura cardul, putea sa ma fure de 50 de lei (11. 47euro) prapaditi cat gasea pe el)

ETC. sunt si alte solutii, bancile platesc din buzunarul lor o eventuala frauda cu cardul clientilor (din cauza de furt de card sau date de pe card), dupa care isi scot banii din asigurari, iar politia nu are destule resurse sa verifice fiecare eventuala frauda cu cardurile (sunt MUUUUUUUUUUULT PREA MULTE)... asa ca inventeaza orice metoda de a preintampina fraudele de genul asta!