| Davidxyz a întrebat:

Buna, am 16 ani si mi-as dori sa fac niste banuti din ceea ce fac, trec in clasa a 11-a si sunt la un liceu de arta, desenez, imi place sa fac tablouri si desene mai micute, stilul meu ii un pic diferit fata de ce ii peste tot si din ce fac toti "artistii" bani, portrete la comanda si alte prostii de genu, intrebarea mea este cum as putea incepe sa fac banii din desenele mele, vreau sa stiu o cale prin care as putea sa incep sa ma pun pe piata, intr-un fel sau altul. Deci cum pot incepe sa vand desene sau sa primesc anumite cereri pentru desene?

Răspuns Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Este bine ca ai un stil unic și vrei sa oferi ceva inovator. Dacă desenezi din pasiune, poți posta anunț cu câteva exemplare prin care sa specifici ca faci tablouri la comanda pe care sa le vinzi la preț mic, chiar dacă ele pot valora mai mult. Tu ești începător, nu te poți aștepta chiar la o opera. Dacă vrei sa faci bani mulți, trebuie sa muncești mai mult. Asta înseamnă sa faci tablouri cât mai multe ca mai apoi sa le vinzi la preț mic și strângând banii, sa I poți investi în acela pentru a se înmulți sau sa I pui deoparte pentru zile negre.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Desenezi sau pictezi si mergi la piata si le expui pe taraba! Asa incepi sa faci vanzari, pana apuci sa fii cunsocut si oamenii iti dau comenzi.

| Porcusorul a răspuns:

Trebuie sa desenezi extrem de mult stiind ca doar o parte din desene vor avea vreodata un cumparator. E mult mai usor sa creezi decat sa vinzi. Stiu pe cineva care a incercat sa vanda un tablou creatie proprie, insa n-a avut nicio oferta in conditiile in care tabloul a fost expus in cadrul unor evenimente artistice de importanta nationala.

| Davidxyz explică (pentru Porcusorul):

Stiu ce zici, si desenez in fiecare zi, schitez, tot felul dar eu intreb cum as putea sa incep sa vand chestii, pe putin dar doar sa incep

| Porcusorul a răspuns (pentru Davidxyz):

Nu prea merge cu OLX si alte site-uri. Din pacate, iubitorii de arta, cel putin cei pretentiosi care nu doresc doar clasicul "cabana din padure" sa-si atarne pe peretele din sufragerie, nu cumpara tablouri pana nu vad pe viu cum arata si cum a fost desenat. Cel mai bine e sa vorbesti cu unul sau cu mai multe magazine de consignatie. Ei iti pun lucrarile la vanzare, iar cand se vand vei primi banii minus comisionul pentru magazin. Avand in vedere ca esti inca fara studii aprofundate in pictura si desen, fie faci o facultate de arte pentru a-ti defini stilul utilizand corect tehnicile, fie devii autodidact si studiezi singur pictura bazandu-te pe suporturi de curs de la facultati din domeniu.