| Popescu_Simina_1966 a întrebat:

Bună, am 19 ani. Am nevoie de bani, pe lângă ma simt inutilă ca toată ziua stau degeaba. Am terminat 8 clase si 2 la seral. E greu fără scoala sa te angajeze cineva, dar am un avantaj ca sunt tânără și am un fizic frumos. Imi e teama sa lucrez, îmi e teama ca nu ma descurc, as vrea vanzatoare la haine dar îmi e ca nu ma descurc cu bani, cu restul, sunt cam praf la matematica. Se poate folosi calculator? Sunt o fire foarte emotiva si rușinoasă. Ma puteți ajuta, indruma? Va rog! Mulțumesc

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iata cateva meserii destul de banoase, la care nu este nevoie de "multa scoala":
- frizerie, coafor
- manichiura, pedichiura
- masaj
- ingrijire bolnavi, persoane in varsta
- cofetar, bucatar
si mai sunt multe.
Cu nici una nu vei muri de foame!winking
Faci un curs de 3-6-12 luni si obtii calificare, iar in continuare poti lucra atat ca angajata, cat si ca persoana fizica.
La fiecare din meseriile enumerate mai sus este cautare mare si poti castiga bine in functie de experienta cumulata in timp.

| Violleta2022 a răspuns:

Stai linistita, cu doar 10 clase nu te angajeaza nimeni ca vanzatoare, ca acolo se cere 12 clase + BAC-ul.
Tu te poti angaja ca femeie de servici pe la companii, ca muncitor necalificat in constructii, agricultura, pe la gradinile de zarzavat, pe la serele de flori samd.
Dupa cum vezi, fizicul frumos nu tine loc de carte si de diplome si nici nu te ajuta sa obtii un loc de munca calificat, daca nu ai scoala.

| Violleta2022 a răspuns:

Spune-ne si nou ce s-a intampla cu munca din aprilie, ai renuntat deja la ea?

"în 8 Aprilie | Popescu_Simina_1966 a întrebat:
Cât de greu este sa lucrezi ca ospatar la evenimente? ...Pe 15 am primul meu eveniment ca ospatar si am emotii".

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe lângă ma simt inutilă. Cum simți asta?
toată ziua stau degeaba. Dacă stai și nu ți-e foame, înseamnă că îți dă cineva de mâncare. Dacă ți-ar fi foame, ai face ceva să îți câștigi bani de mâncare.
Imi e teama sa lucrez,
îmi e teama ca nu ma descurc
îmi e ca nu ma descurc cu bani,
Dacă ți-ar fi foame, ți-ar trece teama.
Se poate folosi calculator? Numai casiera are treabă cu banii.
Sunt o fire foarte emotiva si rușinoasă.
Adică emotivă din fire, adică din naștere?
De ce anume ți-e rușine?
Ai un fizic frumos, ți-e rușine de el?
Sunt o fire foarte emotiva si rușinoasă.
Ma puteți ajuta, indruma?
Da, bea trei zile numai apă, și nu mânca nimic.
Asta te ajută să scapi de emoții, rușine, timiditate.
Apoi caută de lucru.

| mentholinks a răspuns:

Fa un curs de calificare ceva macar.E pacat sa lucrezi pe bani putini.

| haileewatson a răspuns:

Poti incerca sa faci un curs de calificare pe ceva anume. In functie de orasul in care esti, trebuie sa existe anumite domenii si job-uri cautate sau mai putin cautate. Frizer, bucatar, coafor, manichiurista, pedichiurista, etc.

Mai exista varianta sa te inscrii la liceu sa il termini ca sa iei bacalaureatul. Nu stiu ce presupune aceasta inscriere, trebuie sa te interesezi.

De asemena, poti merge la agentia de ocupare a fortei de munca din orasul tau, sa te interesezi de job-uri.

Fiecare incepe de undeva, nimeni nu se naste invatat. De asemenea, daca nu ai niciun fel de experienta si nici macar liceul, nu poti avea pretentii la bani. La inceput vei castiga putin. Depinde doar de tine sa inveti cat mai mult si sa cresti in timp.

Fa-ti un CV simplu si mergi la magazine de haine, restaurante, cafele, baruri din orasul tau. Cere sa vorbesti cu managerul si da-i CV-ul tau. Da mana cu el, si prezinta-te. Spune "Buna ziua, sunt Simina, incantata de cunosinta. Sunt in cautarea unui loc de munca si doresc sa va inmanez CV-ul meu. Nu am Diploma de Bacalaureat, insa sunt o fata foarte muncitoare si dornica de a invata un job/meserie. Daca aveti orice fel de pozitie disponibila, as dori sa vin la un interviu sau o zi de proba. Multumesc"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marita te cu mine si stai acasa happy

| 120bulevard a răspuns:

Cauta la tine in oras un curs, ori de bucatar, manichiura, tuns, cofetar, apoi incearca-ti norocul, aplica oriunde gasesti.

| Zoltán_Csáki_1972 a răspuns:

Un job online te ar ajuta?
Scriemi și î-ți voi face o propunere.

| Steaua19861 a răspuns:

La un moment dat fiecare adolescent trebuie sa paseasca in munca, Iar emotiile sunt un lucru firesc, la fel cum e zicala,,"nimeni nu s-a nascut invatat", cat despre domeniul ales prin responsabilitate si dorinta de a invata, vei reusi in munca!

| Romeo666 a răspuns:

Buna.Iti dau un sfat extrem de bun unde sa te angajezi si sa nu ai stres.Iti recomand Glovo, Tazz etc. Faci si Tips mult si comunici cu, colegii, oamenii.Iti trebuie o bicicleta sau masina daca ai carnet de conducere.Nu este o rusine ca nu te descurci cu matematica.Cand ajungi la client si comanda este cash poti sa faci pe calculator si sa i dai restul corect.Asa clientul vede ca te descurci si vede ca nu ii dai teapa si te recomanda mai multor persoane ca esti o persoana extrem de serioasa.