| Madutzza98 a întrebat:

Buna, am 40.000 mii euro si as vrea sa-mi deschid propria afacere. Dar nu stiu ce afacere. Ce idei aveti? Cam ce ar merge?

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La ce te pricepi?

| Simpatic a răspuns:

N-ai ce face cu banii si vrei sa-i pierzi? Ca sa pui la cale o afacere profitabila in ziua de azi in care sa iti amortizezi repede cheltuielile si sa iesi apoi tot repede pe castig este nevoie de sume considerabile de ordinul sutelor de mii.
no offence dar 40k euro e pretul unei masini medii, nu zic ca nu este o suma frumusica de bani, dar nu sunt multi!

| Andrei200202 a răspuns (pentru Simpatic):

Poți deschide ceva afaceri mici cu suma asta, fast food de exemplu.
Caută un liceu ceva și deschide ti lângă el un fast food.
Închiriezi la mare in sezonul estival ceva, și îți deschizi ceva cu mancare specifica. Unde am lucrat eu era vreo 10.000 euro pe sezon, intr-un loc destul de bun.

| laurentiu80 a răspuns (pentru Simpatic):

Daca 40 k e pretul unei masini medii, cu 5k ce masina iti iei? cu 40 de k iti cumperi un apartament.

| Simpatic a răspuns (pentru laurentiu80):

Da,dar exista masini pentru fiecare buzunar, cu 40 k euro poti sa-ti iei o masina noua full sau una noua medie ca si dotari depinde de marca, motorizare, cu 5k euro iti cumperi de obicei o masina de 8-10 ani cu 400k km reali si cu probleme de cele mai multe ori sau fara probleme dar veche! Sa nu incurcam lucrurile noul e nou vechiul e vechi!

| minrest a răspuns:

Iti spun eu o afacere din care e foarte greu sa pierzi. Iti cumperi un apartament cu doua camere si il inchiriezi.

| gabicoo a răspuns:

Băutură & Femei = cea mai bună investiție!
laughing

| Simpatic a răspuns (pentru gabicoo):

Pentru toti pretenii mei ( trupa LA )

| Nemessys a răspuns:

Bar cu pacanele intr-un sat
Fast food

| Ineys a răspuns:

Shaormerie. E una langa mine. Numai cat stau eu sa-mi comand una se mai comanda 5 pe langa. Asta e pe putin 70-80 de lei in vreo 5 minute. Gandeste-te ce profit scoti pe zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bursa de valori

| oz_1736 a răspuns:

Si eu vreau sa deschid ceva. Aparatura am, spune-mi unde locuiesti?

| Andrei200202 a răspuns:

Măști anti corona-virus, ai să il scuipi in cap si ștergi cu cotul pe Țiriac.
Nu știu, dar in Romania mi se pare ca poți scoate bani frumosi de pe urma prostiei cetatenilor.

| Radandam a răspuns:

Un magazin alimentar, o sala de fitness, un bar, centru funerar, magazin de mobilă etc

| AnonimMareMareMare a răspuns:

Deschide-ti ce observi ca se cauta cel mai mult.

| Anonim53220 a răspuns:

O cafenea sau restaurant cu o atmosfera friendly. Idei originale atat la produse cat si localul, ceva unic. Conteaza si amplasarea localului, marketingul (promovarea) localului, administrarea. Conteaza toate foarte mult. Cu suma aceea de bani poti investi mult, dar sa nu ii irosesti, cheltuie doar pe ce ai nevoie. Sa te uiti la video-uri despre deschiderea unei afacer etc. Daca vrei, imi poti lasa un Instagram/Facebook, mi-ar face mare placere sa vad cum decurge treaba, vreau sa urmez facultatea de marketing. Poate pot da mici sfaturi din putinul pe care il stiu. Succes
P.S: Nu iti fie frica sa incerci, daca nu risti, nu castigi...si daca e, din esec inveti, tot ramai cu ceva

| SpirdusuVerde88 a răspuns:

Incearca ceva ce nu exista pe piata (ceva nou) dar care se cauta.