| gongsterbeep a întrebat:

Am card la BCR si mi s-a pus poprire. Daca fac luni un card la Transilvania, dupa cat timp mi-l va bloca? Ca vreau sa bag 8 euro pe el si sa platesc o aplicatie. Credeti ca apuc sa fac plata cu el sau mi-l blocheaza pe loc? Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai un card blocat la o banca, ma indoisc ca mai poti face altul la alta banca, deoarece esti verificat sa nu ai datorii la nici o banca.
Oricum, urmeaza executia jduecatoraesca unde vin sa-ti ia salariul sau lucurile din casa.
Plateste-ti facturile din mana sau cu paysafe.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu poti face alt card pana nu achiti datoria la BCR. Gandeste-te ca se va verifica ce datorii mai ai, inainte sa ti se faca alt card, la orice bancă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poprirea nu blochează cardul.

| Wr3nch a răspuns:

Cred ca ar trebui sa platesti intsi ce e de platit si dupa sa dai bani pe aplicatii,

| gongsterbeep explică (pentru Wr3nch):

Datoria este prea mare ca sa o pot platii dintr-o data. Si nu am de gand sa o platesc acum. Vreau doar sa imi platesc aplicatia.

| Mosotti a răspuns (pentru gongsterbeep):

Pai trebuie sa platesti, e normal ca ti-a blocat, si va bloca si pe aia, ca bancile au in sistem, colaboreaza intre ele, dar apuci sa iti platesti aplicatia totusi, cum iti vine cardul, pac, platesti si aia e, iti faci cont si speri sa nu se afle repede ca ai facut cont, bagi 10 euro acolo si aia e.

Nu exista "nu am de gand", cand iei bani de la banca trebuie sa dai datoria, adica te imprumut si tu ma fentezi? Pai cum vine asta? Zic la general. Pana nu isi vor lua banii, iti blocheaza tot, si se poate ajunge si la luarea a un 25 % din salariu fara sa te intrebe, daca nu ai de gand.

| gongsterbeep explică (pentru Mosotti):

Datoria o am la primarie. E vorba de niste amenzi mai vechi. Nu le-am platit si s-au marit. Oricum, multumesc!