| Ovi4678 a întrebat:

Buna, am comandat o figurina din Japonia de pe amazon. Am platit 162lei pe ea.( nu a fost nevoie sa platesc transportul). Intrebarea este cat ar trebui sa platesc la vama?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

TVA+8 RON serviciul de comisionare vamala. Deci vreo 40 RON.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de valoarea facturata al figurinei (in 162 lei presupun ca a intrat si transportul), dar si de categoria de clasificare vamala.
Daca este un obiect artizanal, atunci vama va fi pana la 30 lei, iar TVA-ul este 19% din valoarea in lei.

| Simpatic a răspuns:

Ti s-a raspuns deja, ai de platit 19% din valoarea coletului +8 lei taxe vamale.
adica aproximativ in total ai de dat cu tot cu pretul figurinei : 200 lei si 78 de bani