| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Am cumpărat o garsonieră și am aranjat-o super drăguț, dar acum aș vrea să o vând pentru că reputația blocului este una proastă de ceva timp din anumite motive și mă tem că nu voi mai reuși în viitor să scap de ea. Cum pot convinge oamenii care mă sună să vină la vizionare? Ei când aud de blocul ăsta deja nu mai vor detalii... Vreau din suflet să reușesc să o vând. Ce tehnici de marketing aș putea folosi?

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Muti garsoniera intr-un cartier de elita si o vinzi de acolo. big grin

| Simpatic a răspuns:

E zona de pescari de prostituate sau ce anume?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu cum ai aflat de aceasta garsoniera? Cind ai cumpărat o nu stiai nimic despre trecutul ei? Si acum ca ai bagat bani in renovare mai bine stai tu in ea, ca nu o sa i ti scoti banii care i ai investit, si in ce fel reputatia blocului este una proasta? Vecinii sau ce anume te deranjeaza la ea? Si ultima intrebare cu cît o vinzi? Si ca sa o vinzi repede mergi la o agentie imobiliara si vorbeste cu ei, ăia au clienti si agentul imobiliar sau agenta vine ea la vizionare cu clientii.

| Littledoctor26 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Este într-un bloc nou, într-o zonă apropiată de centru. Este confort 2(decomandată, hol, baie, bucătărie și cameră, dar are 21mp) aș vrea să o vând cu 24.000 de euro. E super drăguț amenajată, cu electrocasnice noi și instalații electrice și sanitare noi. Dar s-au mutat niște bețivi care fac un scandal de zile mari, s-a dus vestea prin oraș și e super nasol că toată lumea fuge de aici...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Littledoctor26):

Ce treaba ai tu cu ei? Reclamatie la politie daca betivii te deranjeaza noaptea ca fac zgomot, si sesizare la presedintele blocului si la administrator, îi spui ca te deranjeaza vecinii scandalagii, vinzi aici si i ei in alta parte tot o bombă de garsoniera cu vecini de rahat, nu o vinde, esti din Bucuresti? Tu ceri 24.000 euro, dar din banii ăstia trebuie sa mai scazi ca sa o dai, si cu cit sa o vinzi cu 10.000 de euro? Gîndeste te ca ajungi pe drumuri.

| Littledoctor26 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu ajung pe drumuri laughing am unde sta laughing pur si simplu vreau sa o dau ca sa imi cumpar un apartament.

| Littledoctor26 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Trebuie sa platesc ceva la agentia imobiliara sau cum se procedeaza mai exact pentru ca nu stiu?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Littledoctor26):

Da, agentia ia comision ori de la tine care vrei sa vinzi, ori de la cel care va cumpăra adica de la noul proprietar.

| Legion7X a răspuns:

Manele, bloc famat?

Poate trebuia să te documentezi, prin oamenii locului, vecini pe scară, oameni mai învârstă, Într-adevar apartamentele sau garsonierele se vând mai greu dacă zona este famată, privind linistea și siguranța multora.

In rest Poate prin vreo agenție imoniliară cred.

| Littledoctor26 a răspuns (pentru Legion7X):

Nu, nu e o zonă periculoasă. Din contră. Este pe lângă un fel de complex comercial in aer liber, deci multa lume in zona si e totul ok, aproape de centru. Ideea este că sunt niște bețivi care seara urlă, sparg sticle, dar nu sunt agresivi cu oamenii. Pur si simplu deranjeaza extrem de tare... sad Nu era nimic inainte, au venit de curand sad

| Legion7X a răspuns (pentru Littledoctor26):

Păi cred depinde și aceia când urlă și țipă. Presupun că nu se înimerește exact când vin clienții. laughing

| Littledoctor26 a răspuns (pentru Legion7X):

Ba da, fix ziua în amiaza mare. La ora 22 se potolesc...

| Legion7X a răspuns (pentru Littledoctor26):

Poliția?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Despre ce zona rau famata vorbesti si in ce oras? Nu cred ca tot blocul e bloc de nebuni...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai bani da in chirie

| al0o0o0 a răspuns:

Pai, daca doar reputatia blocului este compromisa, iar pe tine nu te deranjeaza nimeni si nimic si poti sta linistita acolo, atunci de ce ai vrea sa o vinzi? Daca intr-adevar acolo se intampla lucruri dubioase atunci trebuie sa intelegi de ce oamenii nu vor sa stea acolo, din aceleasi motive ca si tine. Totusi, daca tu chiar esti convinsa ca vrei sa o vinzi, scrie in descriere acolo unde ai pus garsoniera la vanzare care e treaba pe acolo si incearca sa explici ca nu e chiar asa cum pare, ar putea sa mearga.

| Gusticel a răspuns:

Nu imi vine sa cred ca exista oameni care dau 2 bani pe "reputatia blocului". laughing Nu iti zic cu rautate, dar pe bune, tu iti vinzi casa pentru atata lucru? Ce s-a intamplat mai exact? E vreo videochatista cu tine in bloc, vreun dealer de faina sau ce? laughing

| Littledoctor26 a răspuns (pentru Gusticel):

Nu. S-au mutat niște bețivi care zilnic urlă și fac scandal și tot orașul vorbește despre asta! Asta s-a întamplat...

| floresdemayo a răspuns (pentru Littledoctor26):

Până vei reuși tu să o vinzi, mai repede o vor vinde bețivii ăia, pe-a lor, pentru bani de băutură.
Mai așteaptă nițel, mai ales că ești mulțumit de rezultatul amenajării.winking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Littledoctor26):

Perfect. Sa inteleg ca e un oras cu 500 de locuitori, daca zici ca tot orasul vorbeste de asta? Tu stai in garsoniera? Muta-te acolo si suna la politie de fiecare data cand fac scandal.

| Gusticel a răspuns:

Nicaieri nu exista blocuri cu o reputatie perfecta.