| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am economisiți 50€. Cum imi propuneți să-i investesc? Am 19 ani.
Mă gândeam să-i investesc în mine, dar nu știu ce "profit" voi aduce.
Merită să încerc crypto sau ce altceva pot face cu ei?

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Fa-ti singur un serviciu si nu te obosi sa citesti raspunsul de sus. Este un timp pierdut pe care nu-l vei recupera niciodata.

Revenind la intrebarea ta, ce investitii vrei sa faci cu 50 de euro? Sau mai bine spus, ce profit te astepti sa ai de la o investitie de 50 de euro?

In domeniul investitiilor, 12% pe an este considerat un randament bun. In cazul tau, asta ar insemna 6 euro pe an.

Este foarte bine sa-ti creezi obisnuinta de a investi, dar trebuie sa ai o viziune realista. Investitiile adevarate se fac in mod continuu in decursul catorva decenii, nu 50 de euro o singura data.

| zilog a răspuns:

Eu iti zic ceva ce nu mai face nimeni de mult timp si eu câștigam 10 euro la fiecare felicitare origami
https://cdn1.dol.ro/......796545.jpg

Sau poți să le cumperi gata făcute de aici https://www.aliexpress.com/item/32810629854.html
Apoi te apuci să mergi pe la târguri expoziții să te rogi de artiștii plastici care au tarabe pe acolo să iți vândă și ție
sau dacă vezi că este loc pote că te infigi si tu printre ei și vinzi
eu le vindem cu minim 10 euro bucata
dar am avut un an in care am reușit șă vând chiar cu 100 euro bucata
apoi nu știu ce s-a întâmplat.de nimeni nu a mai vut să dea 100 euro / bucată
dar poate ca istoria se repetă si poate o să prinzi și tu măcar vreo zi in care să dai cu 100 euro bucata

Sunt multe lucruri interesante in care ai putea să investești de exemplu ai putea să te apuci să fabrici tablouri cu semințe si să le vinzi pe OLX

sau dacă cumva ai vreun talent ceva poate faci tablouri
sau poate șiti să cânți la chitară și nu deții una și iți cumperi o chitară și te uiți pe unde trece mea și mergi și cânți pe stradă faci și tu un ban

Sau poate chiar ai flerul de a fi un vânzator bun și te bagi in seamă cu meșteri artiști plastici și te apuci să le vinzi marfa on-line și investești la inceput banii in a da anunțuri pe olx apoi îti iei si tu comisionul tău la vânzare
si rămâi și cu un profit, asta nu inseamnă neapărat să le cumperi marfa
ci doar le faci ceva poze la marfa lor
apoi o adaugi pe olx scrii un anunț atrăgător și dacă vrea cineva
atunci îi dai datele de contact ale clientului respectiv artistului care are obiectul
și te interesezi dacă omul respectiv care te-a contactat pe olx chiar a cumpărat marfa respectivă
iar in cazul in care chiar a cumpărat obiectul respectiv îi spui artistului că ai de luat 50 lei de la el
Bine inteles artistul trebuie să știe foarte clar că la orice obiect vândut la care îi găsești client el trebuie să îti dea 50 lei
și nu te bagi să îi ajuți să vândă decâtobiecte la care se justifică să îti dea minim 50 lei comisionul tău

Apoi te apuci să îti faci un site al tău la fel cum este și olx-ul dar să fie doar al tău cu marfa ta și a prietenilor tăi artiști
si acum investesti banii in promovare
apoi peste o luna nu mai investesti atat de mult
si luna următoare nu prea mai investesti nimic in promovare
pentru că merge afacerea de la sine te știe lumea
si mai bagi si tu bani in promovare dar in loc sa dai 50 euro pentru 10 anunțuri la olx
acum o să dai 50 euro la google pentru 1000 de anunțuri pe site-ul tău propriu personal
si acum vine o investiție de 0, 05 euro / anunț
iar asta este mult mai convenabil de căt 5 euro cât cer minim cei de la olx pe anunt

Si când ajungi aici la nivelul acesta nu accepta să îsi pună oameni străini anunturi pe site-ul tău
ci dacă vor să le pui să le pui tu si contra cost tot la 50 lei bucata de anunț ca să îti mergă bine
ori vor ori nu vor
mai bine să te lase în pace de cât să nu îti dea 50 lei pentru un anunt
ca așa nu o să ai toate prostiile de obiecte pe stie-ul tău șî așa devine și site-ul tău un site de lux numai cu produse de valoare.
Și să nu îl faci salată cu detoate șhaorma cu detoate adica să zici că mai faci un ban in plus dacă adaugi si mașini și parbrize si cauciucuri si telefoane că atunci strici valoarea site-ului tău si ajunge un jeg un chici cum sunt multe altele.

Dar dacă tu mergi doar pe o linie doar pe produse de artă artizanat artistice chestii lucrate manual
Atunci clienții de pe intreaga planetă si din ROmânia vor sti că daca vor un site clar cu produse curate valorase naturale reale bune de calitate
să intre pe site-ul tău că de la tine nu pot cumpăra chiciuri
ci tot ce se găsește la tine pe site este autentic

ATUNCI CÂND AJUNGI LA NIVELUL ĂSTA CAUTĂ-MĂ CĂ AM ȘI EU DE PUS CEVA ANUNTURI CĂ ȚI-am dat ideea
poate îmi faci își mie cadou 20 anunturi

| MihaiOctavian a răspuns:

Salut,
Crypto e viitorul. Pietele sunt vlatile...dar profiturile geniale.
Daca te intereseaza o platforma securizata, cu comisione reduse si acces la multe instrumente de tranzactionare recomand Binance.
Las aici un referal link care ofera reducere 10% la toate tranzactiile efectuate!
https://www.binance.com/en/register?ref=BWRRT7XC

Spor!