| GlowingShadow a întrebat:

Am facut un cont la BRD, am primit si un card cu care pot sa platesc online. Mi-am facut si un cont de PayPal prin care fac plati pe ebay, si alte site-uri de genul. Contul meu e in RON, ceea ce nu e un dezavantaj cand platesc, ca PayPal transforma RON in dolari, lire, euro si imi ia suma in RON la cursul zilei de pe cont. Acum vine intrebarea: daca vand eu ceva pe ebay, si-mi plateste cumparatorul in USD (altfel n-am cum sa pun produsul, pentru ca Romania n-are site ebay), imi intra banii in RON la cursul zilei respective, sau trebuie sa-mi fac inca un cont in valuta?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot asa, ti se face conversia din ziua respectiva, la fel se face și cumpăratul și vândutul.

6 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Daca iti intra prima data pe PayPal si apoi ii scoti din paypal o sa-i poti scoate in cont in RON. Dar ca sa iti intre direct valuta in cont iti trebuie cont in valuta respectiva. Eu am primit niste valuta intr-un cont in RON si banca (BT in cazul meu) mi-a deschis automat inca un cont in valuta (odata cu actiunea asta mi-a luat si 10 Euro din suma pe care am primit-o.
Cel mai bine intrebi la banca cum sa procedezi, dar eu zic ca nu poti sa primesti valuta in cont in RON, conversia se poate face doar in sens invers.

| GlowingShadow explică (pentru CuriousStuff):

Ideea era sa primesc RON, chiar daca plata se face in valuta.
Mersi de raspuns.

| CuriousStuff a răspuns (pentru GlowingShadow):

Daca plata se face in valuta tu o sa primesti valuta, in cont separat fata de cel in RON, daca exista un site mediator intre, precum PayPal, atunci cand iti scoti banii de pe paypal poate sa se faca conversie din valuta in Ron, insa daca cineva te plateste pe tine in valuta si vrea sa-ti puna valuta intr-un cont in RON nu o sa se faca conversie, o sa se deschida un cont nou si banii o sa intre acolo.

| GlowingShadow explică:

Mersi pentru raspunsuri.

| Julizz a răspuns:

Buna! Iti intra banii in RON la cursul zilei respective.

| Serbanescu_Claudiu_1996 a răspuns:

Conversia se face la cursul bancii, din ziua respectiva.