| IoanaTeodor a întrebat:

Bună. Am făcut un descoperire de credit cu plafonul maxim de 5000 lei, as vrea sa știu dacă scot toți banii, cât plătesc, am dobânda undeva la 8 %.

3 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

8% din suma pe care o folosesti efectiv. Asta este doar dobanda. Aditional tu va trebuii sa returnezi la un momentdat suma pe care ai folosit o pana la stingerea datoriei.

| IoanaTeodor explică (pentru dinaprilie):

Deci voi plăti lună de lună până la achitarea dobânzii, nu? Nu 8 % din suma deodată, nu? Iar după, suma pe care am folosit-o.

| dinaprilie a răspuns (pentru IoanaTeodor):

Vei plati 8% la data scadenta din sima folosita ( ex: banca probabil ca, considera perioada de plata la tine pe 25, tu ai tras banii pe 25 luna trecuta-pe 25 vei plati 8% din suma folosita, pe 25 luna viitoare la fel si tot asa ). Daca vrei acuratete mergi la banca si cere un desfasurator de plati ( sau formula prin care se calaculeaza exact ). Dar cam asta este principiul doar daca nu ai vreo alta "schema" mai noua. Cel putin asa a fost la mine acum multi ani.