| BeatriceIMP a întrebat:

Am inceput sa vand tablouri facute de mine dar nu mi-am infiintat vreo firma.
1. Ce se poate intampla daca vand in modul acesta fara a detine o firma si fara ca cineva sa reclame? Mentionez ca banii ii primesc in sistem ramburs fie prin posta fie prin curier, pe card iar lunar primesc aproximativ 1500-3000 lei.
2. Cum ar trebui sa procedez in situatia aceasta daca nu doresc sa-mi infiintez firma? Sa declar veniturile suplimentare printr-o declaratie la fisc?
Rog sa-mi raspunda doar cei care cunosc legea si nu doar presupuneri. Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista proiect de lege prin care ANAF doreste sa includa "micii vanzatori online" la categoria contribuabili, nu stiu daca a intrat in vigoare dar va intra sigur, poti sa declari veniturile printr-o declaratie la ANAF, insa recomandat ar fi sa iti faci o firma sau un PFA.
indemnul ar fi sa faci o firma, pentru activitatea ta mai mult de 100-200 lei nu iti va lua un contabil, poti sa decontezi materialele, poti sa investesti bani in sediul social (daca este in imobilul tau sau nu) si cel mai important iti va folosi ca o rampa de lansare in a fi independenta, curaj ca nu e cine stie ce inginerie.

PFA-ul are avantajul ca poti cheltuii banii mai usor, fara sa justifici de ce.
SRL-ul este putin mai strict cu aceste cheltuieli, trebuie justificate prin documente, bonuri fiscale, facturi, etc

succes!

Edit: studiaza legea drepturilor de autor, acolo te incadrezi cel mai bine cu activitatea ta.