| dani9354 a întrebat:

am o intrebare, anii munciti in strainatate se cunosc aici la pensie?

Răspuns Câştigător
| annonnimus a răspuns:

In Romania nu, dar daca lucrezi legal in acea tara si ai actele necesare care sa ateste ca sederea ta acolo e total legal poti primii pensie dupa nu stiu cati ani de munca happy. De ex. in Cipru daca ai cel putin 10 ani de munca si toate actele in regula poti primii pensie.winking

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da, numai ca ai de umblat cu un avocat din tara straina si casa de pensii din RO de fel tarile europene au acordul asta, cine nu e in UE ma insel sa aiba avantajul asta

| DoarImpreuna a răspuns:

Daca ai avut contract de munca in tara sau la o firma din tara SIGUR DA ndaca ai fost angajat la o firma de acolo SE POATE daca ai lucrat la negru SIGUR NU.

| PinkPanther a răspuns:

Doar daca ai muncit legal si mai mult de 10 ani

| Zippy a răspuns:

Se cunosc daca te pensionezi in tara respectiva. Daca muncesti acolo si platesti contributie si aici atunci ai lua pensie aici, dar altfel nu

| Adrianetc a răspuns:

Nu deoarece atunci cand ai un loc de munca legal in Spania de exemplu, un anumit procent din salariu se duce la casa de pensii, iar la 60 si ceva de ani, atunci cand o sa fi la pensie o sa primesti banii pe care i-ai muncit, intelegi? nu are legatura o tara cu alta

Răspuns utilizator avertizat
| Scândură a răspuns:

Buna! Da, daca ai muncit in strainatate legal, se recunoaste in tara si primesti pensie!

| mgtow a răspuns (pentru Scândură):

Aia care au zis nu habar n-au pe ce lume traiesc laughing