Întrebare recomandată | JG_Ana_2000 a întrebat:

Bună,am o întrebare.
Contul bancar este una și aceeași cu cardul?
Vreau să fac o returnare pe internet și îmi cere un cont bancar pentru a-mi primi banii înapoi.

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Salut,

Contul bancar se referă la contul unde se află banii. Acesta poate sau nu să aibă un card atașat cu ajutorul căruia să plătești folosindu-te de banii din contul respectiv.

Dacă ți se cere un cont bancar, atunci este nevoie să introduci IBAN-ul acelui cont și celelalte date necesare despre posesorul contului și banca de care aparține, neavând legătură cu datele de pe card.

Îți recomandăm să introduci aceste date doar pe site-urile securizate și de încredere deoarece sunt date cu caracter personal. În cazul în care acel cont nu îți aparține, este important ca posesorul să fie anunțat și să își dea acordul pentru introducerea acelor informații.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cardul este un serviciu bancar atașat unui cont.
Astfel ai un cont în bancă.
Dar ai vrea să ai acces la el, fără ca să mergi la ghișeul băncii.
Cardul este o legătură electronică între tine și contul tău din bancă. eliminând operația la ghișeul băncii. Astfel te scutește de o deplasare la bancă să scoți niște bani.
Dacă ai un card al tău, înseamnă că ai și un cont bancar.
Dacă nu ai cont bancar, nu ai nici card.
Dacă ei îți cer un cont bancar unde să îți livreze banii, atunci, dacă ai vârsta, mergi la o bancă și deschizi un cont.

| JG_Ana_2000 explică (pentru sadrian46):

Am înțeles, dar dacă are mama mea?
Se poate să-i pun contul ei?

| sadrian46 a răspuns (pentru JG_Ana_2000):

Dacă ai cu ei o tranzacție financiară legată de numele tău, nu vor livra banii în alt cont cu alt nume de persoană. Nu au voie nici după lege să facă asta.