| denisaa2002 a întrebat:

Am o problema cu Pay Pal-ul.
Am primit notificarea aceasta"Confirmați cardul dvs. de debit sau de credit pentru a finaliza verificarea și a elimina limitele prestabilite din contul dvs." Si imi mai zice "Verificați extrasul de card și găsiți codul PayPal cu 4 cifre pentru taxa pe care ați autorizat-o. Introduceti codul de mai jos."
Adica ce trebuie sa fac ca sa-mi salvez contul de pay pal?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Sa salveti contul de paypal? Contu nu til ia nimeni, ai grija ce memsaje primesti si de la cine sunt.Nu baga in seama mesajele venite din alte surse decat paypal.com sau.ro ce o fi acolo.Casca bine ce ai sa nu dai parolele mai stiu eu cui, sa te trezesti ca cumpara aia in locu tau laughing
Daca nu esti sigura ca esti pe pagina celor de la paypal sunai, intreaba pe ei ce este nevoie.
Sunt multi care fac adrese sau websiteuri cu nume asemanatoare sa pacaleasca lumea.

| denisaa2002 explică (pentru relian):

In primul rand, mesajul ii de la paypal, iar in al doilea rand casca tu ochii si citeste de doua ori (gandeste atunci cand o faci). Faza ii ca fara acel cod pe care trebuie sa-l trec, nu-mi mai pot folosi contul de paypal(deci este un fel de salvare de cont).Asa ca mie imi trebuie ca cineva sa-mi zica de unde "iau" acel cod.Si cer ajutorul celor care au primit un astfel de mesaj/notificare?

| relian a răspuns (pentru denisaa2002):

Mai si semnalizezi laughing eu am spus sa vezi sa nu cumva sa fie mesaj de la altcineva,aia am spus,ca mai vin asa mesaje de genul asta si de la alte surse. Aasta am zis,nu sa casc eu nimic,eu pentru mine stai fara grija ca verific mesajele de unde sunt exact.

Deci ce am spus eu a fost asa ca o atentionare, dar daca spui ca e mesaj de la aia, asta e.
Pai ce vrei sa iti zica altii ce sa faci? Spune clar ce trebuie sa faci.Tu nici nu explici clar, nu dai detalii ce cont ai, sau daca ai un cont.
Un cont de paypal odata facut nu til mai poate sterge nimeni, decat tu.
Nu stiu de unde ai scos tu ca vai pierzi contul.De aia am spus ca mesajul ala pare ciudat, de aia am zis ca sa verifici de la cine vine mesajul respectiv.Contul de paypal este ca si contul de Facebook,nu til sterge nimeni, nul pierzi ca nu ai de ce.
Daca tu ai cumparat ceva, atunci trebuie sa le dai celor de la paypal un card, de care o fi debit, credit, ei til verifica si apoi zice da esti ok.

Nu stiu de ce va vin voua mesaje de genul asta.Eu cand cumpar online fac plata numai prin paypal,dar niciodata nu am primit nici un mesaj de genul asta.Dar probabil stiu si eu pentru RO or fi alte reguli.

Concluzia? Cel mai indicat este sai suni pe cei de la paypal,si le spui ce trebuie sa faci,ii intrebi,nu intreba pe altii,fiecare situatie este diferita de la o persoana la alta.
Deci in loc sa spui multumesc ca miai citit balaria de mesaj,tu vii cu figuri de roman clocit laughing ceri ajutor cui? Pai ce noi lucram la paypal? Suna pe aia,acolo direct la sursa, cat sta sa tot scrii pe aici, sunai si erai de mult si lamurita ce trebuie sa faci, poate si rezolvai de atunci.
Dar astia is romanii, am uitata ca nu stiu nici sa se lege la sireturi, de aia si evitati sa cumparati pantofi cu sireturi laughing atata de mult va duce mintea.Netu asta e sa il si folosesti, nu doara chat si intrebari.Ai cap gandeste cu el, ca de aia ti s-a pus capu ala acolo.Suna pe aia de la paypal aia te lamuresc exact ce doresti sa stii.

| denisaa2002 explică (pentru relian):

Se vede ca iar ai inteles ce am zis, se vede ca iar ai citit si ai si gandit in acelasi timp(ironic vorbind).Ii doar o notificare banala pentru care imi trebuie sa-mi indentifice contul, adica sa vada ca eu sunt titularul cardului de credit sau de debit.Asa ca o sa termin cu chestia asta si sper ca nu te mai trezesti tu ca musca in lapte.MIC SFAT, Citeste tot timpul de 2 ori inainte sa raspunzi la intrebare ca totusi cineva chiar vrea ajutorul.

| relian a răspuns (pentru denisaa2002):

Am dat raspunsul ala bun, asta de la inceput si anume sai suni pe cei de la paypal, asa e cel mai indicat.
Sa te verifice iar pentru ce anume? Te verifica atunci cand faci cont.Sa te identifice laughing o fi tot ce se poate.
Eu primesc notificari de la paypal doara legat de statement si eventual ceva oferte sa fac credit card la ei, niciodata nu au zis hai sa vedem daca esti tu laughing Unde pui ca am folosit si carduri ale altor persoane, ma puneau amici sa le cumpar una alta online si puneau cardul lor.
Dar cum am spus petru Romania poate sunt alte reguli.
Ce nu am inteles este de ce ai dat raspuns catigator raspunsul meu laughing asta chiar ca e culmea laughing spui ca citesc aiurea si dau raspusuri aiurea dar dai castigator.Naspa.
Legat de ce am spus eu de mesaje, sa iti spun mai clar despre ce este vorba.Omenii au conturi la banci,la paypal,pe ebay si etc ok? Sunt deastia hakeri sau vorba vine,smecheri care isi fac ceva adrese,aproape ca le confuzi cu banca ta,cu paypal,cu ebay,chestii de genul asta si trimit mesaje la oameni, pune parola, dane cardul sa te mai verificam odata ca nu stiu ce chestii au aparut si etc.
Cei care pun botu se ard, ei nu stiu cei acolo baga informaii si aia le folosesc dupa, cumpara sau ce dracu or face.
De aia am spus sa casti ochii bine sa verifici de la cine vin mesajele. Uneori ti-am spus face diferenta si doara o litera, totu pare ca este ce stiai tu.Astia nu mai stiu ce magarii sa faca, cum sa mai fure.
Eu cand nu-s sigur de ceva sun, despre asta vorbeam.
Cum eu nu am primit notificari de genul asta mi se pare ciudat cand alti primesc laughing de aia am spus sa ai grija.
Asa sa stau 2-3 zile sa astept ca cineva va raspunde pe aici pai daca e de cont sa til stearga aia erai deja dusa laughing.
Dar paypal si altii la care ai conturi stai tu linistita ca nu-ti sterge nimic,nu au nici un interes sa stearga conturi,ei vor clienti,indiferent ca tu ai activitate ori nu,contul til lasa ca intr'o zi o sa folosesti,cam aia este directia alora,nu sa iti stearga contul. Poti sa nu cumperi nimci ani de zile,contul tot acolo va fi.
In sf cum spui tu,daca tu asa vezi lucrurilee ca eu citesc una si inteleg alta asa o fi.Dar sa stai pe aici la povesti si sa astepti raspuns, daca sunai de atunci cand ai primit notificarea deja erai ca si rezolvata laughing
Daca nici aici nu am dreptate inseamna ca e ceva in neregula cu mine.
Niciodata la chestii de genu asta nu apelezi la oameni, ma refer cont de banca si mai stiuneu ce alte chestii asemanaatoare suni direct pe aia, nu astepti si urmezi sfatul altora in baza ca asa au facut si ei candva undeva.
Dar tu ce cumperi online, intreb asa ca idee, daca tot stam la povesti pe aici