| anonim_4396 a întrebat:

Buna am o situatie in care orice detaliu e folositor.
Am 15 ani si vreau sa ma apuc de freelance. Am cont pe www.freelance.com si stiu sa lucrez. Dar ma intreb cum e cu banii. Intentionez sa imi deschid un cont in banca, pentru a primi banii in el, doar ca majoritatea proiectelor precizeaza rasplate in dolari/euro iar eu tind spre un cont in lei. Se percepe vreo taxa pentru treaba asta? Iar site-ul freelance iti ia vreun ban din cont?

1 răspuns:
| florinflorescu a răspuns:

Salut, daca ai 15 ani nu poti deschide cont la banca. dar cu acordul parintilor unele bani iti deschid cont. sau poti sa ii ceri unui parinte sa isi faca un card ca sa il poti utiliza tu, iar pe freelancer iti faci in cont pe numele parintelui care a facut cardul, ca sa fie aceleasi date.
sunt carduri pe care poti primi valuta, dar percep comisioane, sau sunt carduri care iti fac conversie, dar si alea percep comisioane. cel mai bine intrebi la banca ce comisioane plateste pe luna.
situ-ul nu iti poate lua bani din cont, cand vei face o plata/ tranzactie cu cardul, ti se cer multe date personale, iar situ-ul nu le are. el iti cere cateva date despre card ca sa iti puna bani.
in orice caz poti ruga un parinte sa iti explice contractul cu freelancer, daca exista unul, ca sa nu ai dubii.