| Aisha08 a întrebat:

Bună!
Am și eu nevoie de ajutorul vostru.
Cum extragi tva-ul dintr-o suma? Sa îl afli și după sa afli suma fără tva.
Eu știu și am făcut 175 ÷ 1, 19% =14, 70 (TVA practic).
Dupa care, 175 - 14, 70 = 160, 30 (preț fără TVA practic).
Asta pentru o factura scrisa de mana și trebuia sa aflu tva și preț fără TVA sa le pot scrie pe factura. Dacă știe cineva dacă este ok sau sa poate explica as fi recunoscătoare. În stânga am o părere, în dreapta alta părere, pe net, total diferit laughing mulțumesc mult.

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu "regula de 3 simplu".
Daca 175 este pretul CU TVA, atunci acesta este 1.19 x pretul FARA TVA. De aici poti calcula pretul fara TVA si TVA.
Deci, pretul fara TVA = 147.05
TVA = 27.95

| DANlell38 a răspuns (pentru Bula):

Tva=147,06
Expertu' su lii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asa: (12, 63x19):100=2,4 (asta este TVA). Mai usor, pe telefon ai si tasta %.
12, 63-2, 4=10, 23 e pretul initial.

| sierra1 a răspuns:

Sct = suma cu tva - o stii
tva = la noi e 19 - îl știi
TDS = TVA din suma - îl afli
------------------------------------
TDS = Sct-(Sct x 100)/(100 + tva)

sau stiind că tva=10:

TDS = Sct-(Sct x 100)/119

... inlocuiește in EXCEL să te convingi

| Frank51 a răspuns:

Tva-ul îl adaugi la suma respectivă. De obicei așa am văzut la multe companii de prestări servicii, au o manopera de spre exemplu 1000 lei, la care se adaugă tva 19% adică 1190 lei, și este mult mai simplu.

Dacă vrei să deduci tva-ul, scazi 19% din sumă totală, adică din 1190 lei scazi 19% și ajungi la suma fără tva, adică 1000 de lei. La acest exemplu tva-ul a fost în valoare de 190 de lei.

| Holiday a răspuns (pentru Frank51):

"Dacă vrei să deduci tva-ul, scazi 19% din sumă totală, adică din 1190 lei scazi 19% și ajungi la suma fără tva, adică 1000 de lei"

Ia scade tu 19% din 1190, sa vezi ca nu ramai cu 1000. Nu asa se calculeaza TVA! Ce naiba aveti, mai e unu mai sus cu cretinatatea asta...

| Frank51 a răspuns (pentru Holiday):

Ups, așa este.

Ăsta cred că e foarte util
https://www.verificaretva.ro/calculator-tva.aspx

| Holiday a răspuns (pentru Frank51):

Ca sa afli pretul fara TVA imparti pretul total la (1+x/100), unde "x" e cota de TVA.

| Frank51 a răspuns (pentru Holiday):

Eu îl mai ajutam pe un prieten cu actele, dar trebuia doar să adaug tva și era simplu, m-am grăbit crezând că se scade așa simplu laughing

Link-ul acela îi va fi de mare ajutor userului care a pus întrebarea, face calculul instant.

| Holiday a răspuns:

175 : 1.19 = 147. 0588 (rotunjit 147.06)
147.06 x 0.19 = 27. 9414 (rotunjit 27.94)
total 175

| Holiday a răspuns:

"Afli cât e 19% din preț și scazi din prețul inițial"

Nu asa se calculeaza TVA. Esti varza...laughing

| Holiday a răspuns:

Tu trebuie sa afli x+19/100x=175, nu 175-19/100x175=x. Sunt lucruri total diferite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inmultesti cu 0.19
greu... RAU tongue

| BabaOarba a răspuns:

Of...

Hai sa le denumim cum sunt ele denumite fiscal. Adica suma neta (N) care nu are TVA, TVA adaugat, si suma bruta (B) care include TVA.

B = N + TVA

Daca ai pretul net si vrei sa adaugi TVA la el, se calculeaza asa:
TVA = N * 0, 19
B = TVA + N

Daca ai pretul total brut si vrei sa extragi TVA si net, ai asa:
N = B/119*100 sau
TVA = B/119*19

Astea sunt raspunsurile corecte. Sunt contabil senior.

| Aisha08 explică:

Va mulțumesc mult pentru raspunsuri, între timp mi-am dat seama ce am făcut greșit și am refăcut factura. Dar va mulțumesc mult ca a-ți încercat sa ma ajutați?