| Cătălin11 a întrebat:

Buna!
Am si eu o intrebare: Cam cat m-ar costa sa fac un act de vanzare-cumparare pentru un teren de 400m2 si o casa de chirpici din pamant de 56m2?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Costul este in functie de valoarea imobilului (teren si constructie) si acestea pot diferi foarte mult de la o localitate la alta sau chiar in cadrul aceleiasi localitati.
Daca imi spui valoarea o sa-ti spun costul total.
De asemenea te poti duce la un notar public din localitate sau dintr-o localitate apropiata si acesta o sa-ti spuna costul minim exact, notarii au o evaluare minima pentru imobilele din judetul lor, pe localitati.

| Cătălin11 explică (pentru Ioandelasal):

Valoarea este 30.000 ron

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cătălin11):

La valoarea de 30.000 lei costul minim al vanzarii-cumpararii este de 1.407 lei, din care vanzatorul va plati 640 lei iar cumparatorul 767 lei, daca cei doi nu se inteleg altfel si se compune din:
-tarif extras CF pentru autentificare - 40 lei;
-impozitul pe transferul dreptului de proprietate - 600 lei (daca vanzatorul a detinut imobilul mai mult de 3 ani);
-onorariul minim al notarului public - 570 lei, la care se adauga TVA de 24%, in total 707 lei;
-intabularea dreptului de proprietate in CF - 60 lei.