| andresmessi1987 a întrebat:

am si eu o intrebare: vreau sa stiu cum sa calculez sansele de a castiga la loto (loto polonia multi) deci sunt 80 de numere (de la 1 la 80) si se extrag 20 de numere. deci as vrea sa stiu cum pot afla sansele de a ghici 1 numar, 2 numere si 3 numere. mai exact, algoritmul de calcul

Răspuns Câştigător
| PuLs a răspuns:

Matematica clasa a 10 a. Combinari de 80 luate cate 20.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta ce spui tu se numeste probabilitate si se noteaza cu P
Si formula probabilitatii este :
P numarul de cazuri favoravile /(supra)numar de cazuri posibile
Fundita?

| andresmessi1987 explică:

Lol, ce interpretari laughing nu am zis ca sper sa castig premiul cel mare laughing mai formulez o data intrebarea: care sunt sansele sa ghicesc 1-2-3 numere! deci din 80 se extrag 20, iar asta face ca sansele sa fie mult mai mari! eu am ghicit de multe ori 2 numere, puneam 5 lei si castigam 65 de lei! asa ca...think againwinking

| andresmessi1987 explică:

Si apropo, petru Crissa27 - stiu asta, cazuri favorabile : cazuri posibile, dar faza e ca nu stiu cum sa calculez, deoarece nu trebuie sa ghicesc 1-2-3 numere din 80, si se extrag doar 6! se extrag 20! si sansele sunt mai mari blushing si nu stiu cum sa calculezlaughing

| Ryan0091 a răspuns:

Rezultatele la loto polonia imediat dupa extragere le poti gasi pe site ul www.lotopolonia.info cat despre probabilitatea de castig, nu stiu exact. oricum la 3 numere ai cota buna, 61 aproximativ. Dar daca urmaresti numerele o sa vezi ca anumite numere se repeta zilnic. Bafta!

| Ryan0091 a răspuns:

Salut! Cotele la loto polonia variaza, ele sunt aproximativ: 1 numar - cota 3, 5
2 numere - cota 14
3 numere - cota 60
4 numere - cota 275
5 numere - cota 1250
6 numere - cota 6500
7 numere - cota 25000
8 numere - cota 125000. Rezultatele le gasesti pe acest site: http://lotopolonia.info Il recomand numerele sunt postate aproximativ dupa 5 minute de la extragere. Succes la loto, o zi buna!

| torok a răspuns:

Pai si ce sa faci sa castigi la loto sa ai o galeata cu rahat langa tine si atunci ghicesti numerele sigur.incearcca bafta!