| Anonim19991999 a întrebat:

Buna ...Am si eu o nelămurire am trimis bani de pe cardul meu pe cardul unui prieten pe teritoriul României. Prietenul aceasta al meu între timp a plecat din țară și nu a reușit să scoată acei bani pe care eu i-am trimis pe cardul lui. Intrebarea mea e daca poate scoate banii trimisi de mine pe cardul lui daca acum este plecat în Germania?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca prietenul tau are un card atasat de acel cont, cu recunoastere internationala, atunci poate scoate banii de pe el sau sa faca cumparaturi, convertiti in moneda tarii respective, unde se afla.
Daca nu, atunci poate folosi banii cand se mai intoarce in tara.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poate scoate de la orice automat din lume, doar ca i se va lua o taxa internationala de procesare, dar banii pot fii scosi doar in valuta tarii respective, conversia facandu-se automat.

| Anonim19991999 explică (pentru Violleta2022):

Si cat ar fi acea taxă internațională de procesare?

| Anonim19991999 explică (pentru Violleta2022):

Cam cât ar fi acea taxă?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim19991999):

Depinde de tara, de banca samd.
Cu multi ani in urma, stiu ca imi lua $8 pentru fiecare extragere de la automat, care oricum nu-mi permitea sa scot mai mult de vreo 3000 lei, din cauza bancomatului, care are o limita de extargere.
Dar inantru in banca, la ghiseu, puteam scoate si 10.000 lei ori mai mult, tot cu $8 tranzactia.

O alta varianta este sa plateasca cumparaturile cu acel card, pentru ca nu se ia comision la cumparaturi, doar la conversia valutara. In felul asta, nu trebuei sa scoata cash de pe card, ci doar sa palteasca la orice supermarket, statie de petrol si oriunde unde este acceptat un card bancar.

| Anonim19991999 explică (pentru Violleta2022):

Eu daca i-am trimis în lei și el este acum în Germania poate plati cu cardul cumpărăturile?

| Anonim19991999 explică (pentru Violleta2022):

Eu nu i-am trimis un euro pentru ca ma gândeam ca va scoate acei bani până sa plece si de aceia intreb daca eu i-am trimis lei și el este acum în Germania poate plati cu cardul cumpărăturile adica se accepta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim19991999):

Bineinteles ca poate platii cu acel card cumparaturile, indiferent de natura cardului, trebuind sa fie un card VISA sau Mastercard, ca altele nu sunt folosibile international.
Eu am carduri australiene (VISA si Mastercard) si pe unde am calatorit in lume, am platit peste tot cu cardurile astea, in valuta tarii respective, conversia facandu-se automat.

| Anonim19991999 explică (pentru Violleta2022):

Cardul de la Alpha Bank poate vi visa sau mastercard?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim19991999):

Da, poate! Toate bancile au caduri de credit si debit, Visa si mastercard.
VISA CARD - este in general un card de CREDIT bancar.
MASTERCARD este un card de DEBIT (legat de contul tau bancar).

| Bizon95 a răspuns:

DA, EVIDENT
DAR, EVIDENT comisionul e mare SI conversia valutara e la nivelul decis de banca, care nu e prea favorabil clientului