| Medi18 a întrebat:

Buna, am terminat curand un curs make up, stiu sa pun si unghii, doar ca nu prea am cliente 1-2 la ceva luni.Cum pot face sa ma promovez, sa imi fac cliente? Cred ca intrebarea este pus aunde trebuie, dau funda!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Lostlyric a răspuns:

Nu stiu ce varsta ai, Medi, dar drumul spre succes este presarat cu obstacole. Mai ales in cazul industriei de Beauty, care este supraincarcata la ora actuala in Romania. Ceea ce diferentiaza artistii cu o diploma fata de cei care au cu adevarat clientela si succes in domeniu este puterea ta de a investi timp si bani si de a nu renunta.
Faptul ca tu ai terminat doua cursuri in domenii diferite imi spune ca tu vrei sa-ti imbunatatesti situatia financiara. Dar, ca un sfat propriu, e bine sa mergi pe o singura arie si sa te concentrezi pe acea arie. Alege din cele doua si apoi concentreaza-te strict pe acea piata.
In domeniul make-up-ului, o diploma basic de make-up artist nu e intotdeauna indeajuns. Trebuie sa gandesti competitia care este destul de mare, iar aceasta industrie este in continua dezvoltare. Sunt foarte multe masterclas-uri pe care le poti urma, multe cursuri de machiaj care se concentreaza pe anumite tehnici de machiaj. Daca vrei sa ai succes, ai nevoie de mai multa investitie. Poate acum, poate in timp, cand iti permiti. La fel ca in orice domeniu. Numele tau va fi cunoscut daca ai cu adevarat pasiune in ceea ce faci si depui un efort considerabil in acea directie.
Tu esti cea mai buna reclama. Machiaza-te in diverse stiluri, investeste in produse bune, machiaza-ti prietenii. La inceput, nimeni nu are un avant puternic. E nevoie de dedicare si acest lucru trebuie sa te incurajeze. Oamenii trebuie sa afle de tine cumva.
Dupa ce te perfectionezi, ia aminte ca sunt foarte multi fotografi care se ocupa cu fotografia de studio care, de cele mai multe ori, cauta colaborari cu artisti in make-up. Incearca sa-ti faci conexiuni cu oameni in domeniu. Va fi greu la inceput, dar efortul poate fi rasplatit inzecit.
Apoi, promoveaza-te pe toate site-urile de socializare. Cum spuneam, la inceput e nevoie de multa investitie. Vei fi nevoita sa folosesti produse de calitate, pretul va trebui sa fie modic: nici foarte mare, pentru ca esti incepatoare, dar nici foarte mic, pentru a nu strica piata si pentru a reusi sa-ti scoti investitia.
Multa munca, Medi si nu renunta! Dedica-ti tot timpul si pasiunea in directia dorita.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

În ce mediu te miști : școală, bugetar, fabrica, gospodina?

| Medi18 explică (pentru sierra1):

Scoala

| sierra1 a răspuns (pentru Medi18):

Foarte pe scurt, treaba stă așa: rezolvi 1-2 colege, la început - moca. Colegele observă că faci treabă buna. Acele 2, anunță alte 2 colege că faci treabă buna. Ele anunță la rîndul lor... și așa începe lucrul.

| sierra1 a răspuns:

Stiind asta, am putea să-ți sugerăm niște soluții

| anonimaalee29 a răspuns:

Poti face unghiile unor prietene, iar acestea sa puna poza si sa te eticheteze. Si cu machiajul la fel. Sau iti face o pagina si sa inviti toti prietenii sa dea like la ea, iar tu sa postezi tot ce faci. Atat unghiile cat si machiajul.