| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Am un cont în lei la Banca Transilvania, iar cineva mi-a trimis acum cateva zile bani din străinătate, de pe un cont în euro, de la alta banca. Stiu ca mi se va deschide automat un al doilea cont în euro, dar întrebarea mea este urmatoarea: imi va apărea în aplicația BTPay al doilea cont sau trebuie să mă duc la Banca ca sa aflu daca am primit banii?

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la banca si sa clarifici optiunile tale, referitoare la euro.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

94Lucifer94 are dreptate. Cine ti-a trimis banii i-a trimis intr-un cont. Contul fiind in lei se va face automat conversia nu se va crea un cont in euro.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se deschide nici un cont automat nicaieri!

Banii iti vor intra in lei, in contul bancar pe care-l ai, facandu-se automat conversia din euro in roni!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se deschide automat.

| Lioana a răspuns:

Nu stiu daca apare in BTpay contul de euro, dar pe net in contul BT24 sigur poti vedea asta. Acolo iti vezi toate conturile existente la BT, chiar si cele care nu sunt ale tale dar ai primit drept sa ke administrezi.
Dar contul BT24 trebuie activat intai la banca daca nu l-ai activat pana acum.

| blackann a răspuns:

Nu se deschide automat cont in euro la nicio banca doar pentru ca iti trimite cineva euro laughing)) nu doar l BT, la niciuna!

| Alexandra1859 a răspuns (pentru blackann):

Uneori e mai bine să te mai documentezi decât sa-ti dai imediat cu parerea si sa râzi. Scrie pe site ul băncii ca se creează automat cont în euro...

| blackann a răspuns (pentru Alexandra1859):

Documenteaza-te tu, din moment ce ai intrebat aici clar nu stii si mai ai si tupeu impertinent. Nu exista asa ceva, ce spui tu e eronat!

| Alexandra1859 a răspuns (pentru blackann):

Am dat chiar și un apel la banca si am primit exact raspunsul asta "se creează automat un cont în euro ca sa nu iti refuzam transferul". Plus ca eu am întrebat dacă apare în aplicatie si celălat cont, nu cum se face transferul. Dacă oricum nu stiai sa mi dai un raspuns la intrebare nu stiu de ce te ai mai băgat sa răspunzi. Se pare ca multi sunteti pe aici doar ca sa criticați si sa păreti interesanți

| blackann a răspuns (pentru Alexandra1859):

Trebuia sa suni din prima atunci si sa nu ne mai pierzi timpul pe aici. O tii pe a ta, cand este atat de logic, ca nu se deschide cont automat. Doamne!

| Alexandra1859 a răspuns (pentru blackann):

Din prima am sunat. Tu vad ca o tii pe a ta. Ai fost vreodată în situația asta, de ce esti atat de convins/ă că nu se poate? Întrebarea mea era oricum alta, asa ca nu stiu de ce te ai deranjat sa ma convingi ca nu se poate

| blackann a răspuns (pentru Alexandra1859):

Da, am fost in situatia asta. Nu se poate decat pe revolut. Banca nu-ti deschide niciun cont automat.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Dacă iti pune euro pe un cont in lei, nu ți se deschide un cont in euro. Din ce știu eu, se face conversia și vei primi lei. De exemplu, la cursul valutar al băncii Transilvania. Dacă au trecut cateva zile, probabil nu ti-a trimis laughing

| Salontanul a răspuns (pentru 94Lucifer94):

Mai mult ca sigur ca nu i-a trimis. Din strainatate nu poate dura mai mult de 48 de ore. Eu am primit in 5-6 ore din China!

| 94Lucifer94 a răspuns (pentru Salontanul):

Na, cine știe cine i-a promis bani, și săraca fată o fi așteptând