| sftb a întrebat:

Buna am un contract Orange si azi mi-au reziliat contractul si imi cer daune de 2.226 de lei adica 22 de miloane vechi pana la data de 26 si eu nu am posibilitate pana atunci ce sa fac imi este foarte frica multumesc

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Atata timp cat tu ai respectat reglementarile contractului, ai platit tot ce te-ai angajat sa platesti fara intarziere si nu ai comis nimic incorect, nu exista nici un motiv sa platesti daune. Contractele au perioada clara de desfasurare, cand ajung la termen e dreptul tau sa le reziliezi, iar daca vrei sa il reziliezi inainte de termen, platesti numai ce te-ai angajat prin contract. Reciteste cu atentie contractul ca sa fii 100% sigur ca l-ai respectat intcmai si fa-le o notificare scrisa privind aceste lucruri.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca nu ai luat telefon sau ceva de la ei n-au ce sa-ti faca. Da-i dracu!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te duci la firma Orange c actele si ceri sa vorbesti cu reprezentantul firmei sa i ti arate clar daca chiar ai de plătit suma aceasta. nu ai ce vorbi cu angajatii aia de acolo care habar nu au ce vorbesc. Eventual cu un director sau șef peste angajatii ăia, cu el trebuie vorbit. Sau mergi direct la sediul mare Orange din calea victoriei si prezinti situatia.Si ceri o explicatie autorizată din partea lor niste acte prin care sa dovedeasca clar daca ai s au nu datoriile astea către ei. De unde esti?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acolo trebuie sa cauti sediul general al Orange.

| OrangeHelper a răspuns:

Salut,

Daca vrei sa te ajutam si noi cu o verificare, te rugam sa ne spui numarul tau de telefon, intr-un mesaj privat.

O zi buna,
Orange helper

| awspam a răspuns (pentru OrangeHelper):

Nu le da nimic, oricum iti vor doar bani, nu le da atentie ca se sting incet ca lumanarea
le poti aprinde una la morti daca mergi la biserica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bun, ti-au reziliat contractul dintr-un motiv anume, sau ai reziliat tu contractul pentru ca nu iti convenea anumite lucruri inainte de termenul de expirare al contractului, corect?
Daca ti-au cerut daune, ori este de la un cost de 500 de euro pe temiri ce, ori vreun telefon luat la abonament si tu nu vrei sa mai achiti facturile.
Raspunde-mi corect, apropo, avem Orange helper si pe tpu.ro

| sftb explică (pentru anonim_4396):

Nu am bani sa mai platesc nu ca nu vreau

| awspam a răspuns:

Nu le da nimic. te mai cauta ei vreo 10 ani cu aminintari prin scrisoare dar atat. amenintari gen daca nu te executa. daca nu te da in judecata daca nu etc doar nu le da atentie

| anonim_4396 a răspuns (pentru awspam):

Poate pe timpul lui ceasca, nu acumwinking, Nu vrei sa ai parte de asa ceva, pe vremurile noastre, trust me.

| Andreea87978787 a răspuns:

Buna! Nu iti fa pobleme, nu se va intampla absolut nimic. Dupa anumite zile vei fi contactat de o anumita agentie si vor fi niste mici "amenintari" pentru intimidare, dar legal nici macar nu poti fi dat in judecata pentru neplata abonamentului. Micile dezavantaje sunt: blocarea cartelei si nu iti vei mai putea face abonament(cred nu sunt sigura pentru ca s-au mai schimbat multe). Asa ca stai linistit.