| MelindaFodorrr a întrebat:

As avea o problema. M-am angajat de ceva vreme si i-am spus sefei mele ca nu vreau sa mai merg de la data de 1 octombrie, iar ea mi-a zis ca nu poate să îmi bage preaviz decât din data de 10. Cum as putea sa rezolv problema si sa nu mai merg de la 1? Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| DumitruS a răspuns:

Mai vorbesti cu ea si plecati cu acordul partilor si atunci nu mai e nevoie sa stai 20 de zile in preaviz (sau cat e legal).

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Nu poti pleca fara sa acorzi angajatorului tau o perioada de timp necesara gasirii unei alte persoane care sa te inlocuiasca! Este un preaviz pe care salariatul il datoreaza angajatorului in cazul in care isi cere demisia---tot asa cum si angajatorul datoreaza un preaviz salariatului sau in situatia in care il concediaza.
Asadar, fa o notificare in scris prin care anunti/comunici angajatorului tau ca doresti incetarea relatiei de munca incepand cu data de 1 Octombrie 2017. Depune notificarea si cere numarul de inregistrare al acesteia la sediul/secretariatul firmei angajatoare. Pastreaza numarul de inregistrare al notificarii pentru orice eventualitate.Conform Codului Muncii (Art. 81, aliniat 2):
" Angajatorul este obligat să înregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă"(http://www.avocat-dreptul-muncii.eu/codul_muncii_2017.php#15)

p.s. Daca citesti tot continutul articlului 81 din Codul Muncii vei afla ca numai intr-o singura situatie nu datorezi preaviz si anume, in situatia in care " angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă"( de pilda, nu iti plateste salariul).