| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa fac acasa compoturi, dulceata de diferite fructe, muraturi, zacusca pentru ca am de unde, am gradina mare si as vrea sa ma folosesc de aceste resurse ca sa si vand, sa postez pe olx, pe Facebook pe grupuri, dar vreau sa stiu daca ma expun vreunui risc? Ma poate lua politia de acasa ca nu ofer bon fiscal? Dau funda

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu, poti sa faci asta daca vrei. Legislatia in viguare nu specifica clar acest lucru, pentru ca este ceva ocazional, nu vinzi regulat.

Poti sa citesti si aici (dar se face mai multa referire la normele de protectie al consumatorului):
https://agrointel.ro/......oducatori/

Dar pe olx nu ar trebui sa fie probleme, sunt doar anunturi.

Numai bine! ^_^

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sunt pline supermarketurile de zacusca conserve compot gem, de ce ar cumpăra cineva de pe TPU sau olx cand magazinele dau bon sunt autorizate si daca se intimplă sa fie vreun produs expirat, reclamatie la opc si vin ei in controale, dar la tine daca nu vinzi legal i ei amenzi, ce i ei pe mere dai pe pere pe amenzi.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt in supermarketuri bine mars si cumpara ti de acolo toata viata pana o sa crapi

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce vorbesti asa? cu ce drept? Marș sa i spui lu măta

| mihai69 a răspuns:

Ai grijă să nu se îmbolnăvească vreun client că atunci chiar ai putea să ai probleme.
Teoretic, ar trebui să te înregistrezi măcar ca PFA și să plătești taxele către stat și nu ai avea ce alte probleme să ai. (PFA nu trebuie să ofere facturi sau bonuri fiscale).