| Bota_Cosmin_1999 a întrebat:

As vrea sa incep o afacere in mediul forestier mai exact sa achizitionez un banzic/gater prin fonduri europene sau de la guvern. Dupa un mic calcul as avea nevoie de 80.000 euro, sa ma atasez la curentul electric(undeva la 20.000 euro, trebuie schimbat un generator ca nu face fata), constructie hala si achizitionare de echipamente.Pot sa accesez banii acestia? Tin sa precizez ca nu am inca firma infiintata.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti accesa fondurile europene, dupa ce iti infiintezi firma si ai toate autorizarile de functionare luate, vand deja 30-40% din valoarea sumei, ca ei sa-ti dea diferenta.
Daca ai nevoie de 100.000 euro, tu trebueie sa ai deja 30.000-40.000 euro disponibili si ei iti vor da restul!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intai trebuie sa faci firma, pe urma gaterul, urmand sa-l dezvolti din banii tai si sa faci proiectul.
Daca proiectul tau va fi gasit eligibil, atunci vei primi banii (inapoi) in conditiile contractului inheiat de finantare.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai nevoie de bani pentru inceperea proiectului, asa cum se stipuleaza in noile reguli ale Ministerul Educatiei si Cercetarii.

Uite aici un fragment:
"Regiunea Nord Est (județele Bacău, Botoșani, Iași, Neamț, Suceava și Vaslui). Bugetul total disponibil aici este de 31, 4 de milioane de euro.
Regiunea Vest (Timiș, Arad, Caraș-Severin și Hunedoara). Bugetul total disponibil aici este de 36, 6 de milioane de euro.
Vor putea solicita finanțare firmele care se încadrează în categoriile microîntreprinderi, întreprinderi mici și întreprinderi mijlocii din mediul urban. În mediul rural, doar întreprinderile mijlocii vor putea accesa acești bani.

Valoarea finanțării nerambursabile acordate este de minimum 200.000 euro și maximum 1 milion euro (ajutoare de minimis și ajutoare regionale).

În regiunea Nord-Est, valoarea maximă a fondurilor nerambursabile va fi de 60% din cheltuielile eligibile pentru firmele mijlocii și 70% pentru firmele mici și micro.

În regiunea Vest, valoarea maximă a fondurilor nerambursabile va fi de 45% din cheltuielile eligibile pentru firmele mijlocii și 55% pentru firmele mici și micro.

Restul din cheltuielile eligibile plus cheltuielile neeligibile din proiect va trebui suportat de beneficiar (din surse proprii, credite bancare etc.)"

Citeste mai multe, in articolul emis de Minister:
https://www.b1.ro/......96458.html