Întrebare recomandată | Ioana9567 a întrebat:

Buna, as vrea sa stiu daca poti posta poze sau filmulete facute in spatii publice in care sa apara niste persoane fara acordul lor?

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Asta pentru ca la masini si telefoane are acces toata prostimea.
Nu este pentru tine in special draga Ioana, dar cei care fac filmari, poze etc in spatii publice si nu intre prieteni ar trebui sa aiba cunostinte minime de editare foto/video si sa blureze acolo unde este cazul fetele strainilor, mi se pare de bun simt asta.
Sa nu uitam ca filmarea din satelit a Google cenzureaza fata oamenilor si numerele de inmatriculare ale vehiculelor!
Evident ca este si lege care protejeaza intimitatea persoanelor!

| baru a răspuns:

Da, se poate.

| Andreeush a răspuns:

Se poate însă riști să fii dat în judecată.

| Nătărău a răspuns:

Se poate. Totuși depinde de cît de bine li se vede fața.

| unreadfire a răspuns:

Desigur ca ai putea sa faci asta, dar daca acele persoane vor vedea acele poze sau filmulete si nu vor fi de acord cu acest lucru te pot da in judecata. Asta daca cunosti acele persoane, daca sunt nidte straini e o posibilitate mai mare ca vor ignora acest lucru

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Da, se da în judecata pentru asta. Și, sincer sa fiu, dacă as fi vreodată în situația în care as fi filmat și persoana respectiva nu ar șterge acea fotografie sau filmuleț, as da-o în judecată negreșit.
Cum adică?! Ori îi blurezi fața, ori ștergi clipul sau fotografia, în care apare el sau ea. Punct!

Pe domeniul public ai voie sa filmezi, dar nu anumite persoane.

| gigimondialuuuu a răspuns:

Da poti posta, dar cel mai bine e să întrebi persoanele respective dacă sunt de acord, nu să se trezească pe net așa din senin.

| alex04041982 a răspuns:

Nu.legea spune ca nu poti posta persoane cu nume si aspect fara acordul lor scris. spatiile publice insa da., numai ai grija sa nu fie privat.