| Ana284 a întrebat:

As vrea sa trimit un pachet prin posta sau prin curier in tara. Cum trebuie procedat si cam cat ma costa?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pui continutul in cutie de marimea obiectului (obiectelor puse) Atentie! N-ai voi cu obiecte inflamabile, etc. https://www.youtube.com/watch?v=RfrJW23VOE0
Apoi ambalezi cutia in hartie de impachetat (o gasesti in magazine, florarii, papetarii) alba si o legi cu sfoara de canepa sau de bumbac. Nu cu ata!
Sus in stanga scrii cu pixul adresa ta (Expeditor) si jos in dreapta adresa celui ce-i trimiti pachetul (destinatar). Mergi la posta si iei un buletin de expeditie (se gasesc la liber pe ghiseu) si un mandat postal contra-ramburs (este verde cu scris rosu). Pe buletinul de expeditie completezi ce-ti cere corect si la Ramburs pui suma diferita de valoarea coletului. Eu puneam valaorea coletului 300 lei chiar daca plateam un pic mai mult si obiectul facea doar 200 lei. La ramburs ii scriam omului 210 lei (dupa ce intrebi oficiantul cam cat costa) care reprezinta valoarea reala a pachetului plus transportul. La 400 Km costa cam 10 lei. Intrebi si apoi completezi acea rubrica. Pe mandatul postal scrii adresa ta la destinatar si a cumparatorului la expeditor deoarece acel mandat va insoti banii la intoarcere si tu esti destinatarul (invers ca la colet). Apoi iei chitanta ce o primesti si o pastrezi pana la sosirea banilor. Te prezinti la posta cu cartea de identitate.
Costul depinde de greutate, distanta si valoarea coletului. Daca este si ramburs mai costa si returul banilor dar asta plateste destinatarul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Duci coletul la poștă sau vine curierul acasă după el. Costă în funcție de greutate, de la 20 de lei în sus.

| Ana284 explică:

Nu e greu, daca are 0, 5 kg