| MioaraParalescu a întrebat:

Buna!
Care ar fi cel mai mare imprumut la banca pe care l-as putea face tinand cont ca am am doar minimul pe economie?
Multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cuantumul imprumutului depinde si de ce fel de imprumut vrei si pe ce perioada.
Pentru a afla exact te poti interesa la unitatile bancilor din localitatea ta sau din apropiere, fiecare banca are reguli proprii de creditare.

Bula
| Bula a răspuns:

Decesa-ti iei imprumut, daca si asa ai putini bani? Mai bine pune-ti banii deoparte si fa economii.
Daca iei imprumut, jumatate de salar se vor plati pentru rate si comisioane, iar cativa ani vei ramane doar cu jumat din salar.
Merita?

| MioaraParalescu explică (pentru Bula):

Nu merita doar ca am nevoie sa imi cumpar o masina si nu as putea niciodata sa strang banii necesari...sau as putea doar ca ar dura foarte mult si eu am nevoie de o masina cat mai repede.

| Bula a răspuns (pentru MioaraParalescu):

Banca iti va da imprumut pentru o masina noua, dar va cere garantie o casa.
Pana ce termini ultima rata, deja masina va fi rabla, platita de cel putin 3 ori cat ar fi pretul platit integral.

Daca pui lunar deoparte cate 100 euro, intr-un an si jumate vei putea cumpara o masina de mana a doua.
Daca iei credit, cu 100 euro lunar vei achita datoria in 4-5 ani (daca iei una noua, atunci nici nu cred ca primesti credit, fiindca s-ar rambursa in peste 10 ani).

De combustibil, service, asigurari nici nu prea iti ajung restul ramas din salar, de mancare si alte cheltuieli nici nu mai vorbesc.

O idee ar fi sa primesti de la o ruda 1500-2000 euro imprumut pe 2-3 ani, fara dobanda sau o masina imprumut pentru folosinta.