| anamaria82726 a întrebat:

Care sunt toate,, firmele,, de carduri? Si care este diferenta? Deci scuze de formulare daca este ceva gresit, dar nu inteleg si nu ma pricep fiindca nu am mai fost in postura de a trebui sa folosesc un card daca stiti ce zic. Si paypal e card?))ca aud peste tot. Nu stiu, explicati-mi va rog))

8 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu exista firme de carduri. Bancile iti dau un card bancar care are unul din doua standarde, Visa sau MasterCard, cu diferente minime intre ele. Paypal e un serviciu de transfer cu care poti trimite si primi bani, dar trebuie sa ai deja un card sau cont bancar ca sa il poti folosi. Is si alternative fintech cum e Revolut, care nu is banci, dar te lasa sa faci ce faci cu un card normal. Dar tot ai nevoie de un cont la o banca reala pentru ele.

| anamaria82726 explică (pentru Wr3nch):

Thanks. Si ai idee de la ce varsta poti avea un cont bancar? Nu am 18 impliniti. Daca nu se poate, nu este problema ca fac rost de card de la parinti. Ideea este ca eu de paypal am nevoie de fapt. Si nu stiu exact ce ar trebui sa fac

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anamaria82726):

Ar trebui sa vorbesti cu parintii, sa isi faca ei cont PayPal si sa te ajute cand ai nevoie. Simplu! happy

| anamaria82726 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu prea au ideedespre paypal))

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anamaria82726):

Stiu sa citeasca, nu? Nu sunt handicapati mintal, nu? Sint sigur ca nu sunt nici analfabeti si nici complet inapti intelectual, asa ca puteti sa luati si sa cititi frumos impreuna: https://www.paypal.com/ro/webapps/mpp/ua/useragreement-full?locale.x=ro_RO

| anamaria82726 explică (pentru GabiDumitrescu):

Tu sigur esti analfabet. Ti-a scapat un,, sunt,,. Noroc ca mai corecteaza TPU automat unele chestii. Ca daca nu, cred ca doar tu descifrai ce ai vrut sa scrii. Poti sa spui frumos ceea ce ai de zis. Nu este nevoie sa folosesti cuvinte de genul,, handicapati mintal,,,, analfabeti,,,, inapti intelectual,,. Este suficient sa spui ca pot citi de pe net. Si ca sa stii, doar incercam sa ma descurc singura. Nu stii tu ce fel de relatie am eu cu parintii mei. Nu ii vad cam toata ziua in primul rand si ne-am indepartat atat de mult incat imi este incomod sa le zic orice. Asta nu inseamna ca trebuie sa iti dau tie raportul. Nu va inteleg pe cei de genul. Va ajuta cu ceva daca ii stricati cuiva ziua putin? Cand nu te costa nimic sa fii amabil si sa vorbesti frumos.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anamaria82726):

Nu sînt analfabet, doar că nu scriu cu grafia cu care nu am învățat și cu care nu sînt de acord. Capisci? Bine, acum sa facem putina analiza de text. Am zis ca NU SINT ai tai nici, nici. Nu am zis ca ar fi. Legat de relatia ta cu parintii tai, se presupune ca mai si vorbiti din cand in cand si daca te pot ajuta cu ceva, te ajuta. In cazul de fata, daca nu ai 18 ani, sigur ai nevoie de ajutorul lor - sau al altei persoane mature care sa fie de incredere. Simplu. Nu te mai ofusca atît, că nu îți șade bine.

| anamaria82726 explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu zic sa te calmezi. Ti-am explicat clar cum imi sta situatia. La ce fel de persoana esti, nu esti in masura sa te dai cu parerea legat de relatia cu parintii mei. O zi buna!