| Laurentziu1234 a întrebat:

Buna, ce inseamna fonduri insuficiente? Eu am un card in lei cu un cont in euro si dolari. Am 60 de euro pe cont dar vreau sa depun niste euro pe un site si apare asta https://i.imgur.com/thEdiSS.png

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca tu ai card in lei si ai vrut sa platesti de pe el in euro, atunci nu se poate direct.
Intai trebuie interogata banca, daca ai fonduri suficiente in conturile tale anexate contului cardului, iar banca sa faca transferul de pe contul in euro /dolari (daca ai asa ceva).
In faza urmatoare, banca (probabil) te va notifica, cerandu-ti acordul sa plateasca din cei 60 euro de pe contul anexa (valutara) sau de pe contul in lei (care presupune si comision de schimb).
Daca nu vei primi asemenea notificare, atunci banca ori va proceda din oficiu, ori va respinge plata.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Laurentziu1234):

Tu trebuie sa efectuezi plata din cont valutar.
Poti avea in acelasi timp, la aceeasi banca, mai multe conturi asociate contului tau in lei: cont pentru card-ul in lei, cont in euro, cont in dolari etc.
Intre conturile tale se pot face transferuri fara comisioane, dar schimbul valutar se face la cursul actual al bancii (care este mai dezavantajos decat la agentiile de schiburi valutare din oras).
Tu trebuie sa faci transferul din contul tau de valuta, iar - daca este necesar - va trebui sa faci schimb valutar in moneda ceruta de beneficiar.

Ar fi bine sa te duci la banca si acolo sa-ti explice exact ce- si cum trebuie sa faci.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Laurentziu1234):

Daca ai dat datele cardului (pe lei), acolo nu ai nici un euro, deci chiar ai fonduri insuficiente.
Pentru lamuriri detailate mergi pana la banca ta!

| andiceasu95 a răspuns:

Fonduri insuficiente inseamna ca nu iti ajunge banii ca sa platesti /schimbi sau ca nu ai bani

Răspuns utilizator avertizat
| behappy2019 a răspuns:

Fiind un card in lei, nu poti face tranzactii in valuta, deci nu poti depune euro, singura varianta ar fi sa schimbi cei 60 de euro in lei si dupa aia sa depui suma respectiva pe site-ul dorit. Sper ca esti lamurit acum.

| DaaniRO a răspuns:

Bani insuficienți.