| ericka9 a întrebat:

Ce parere aveti de programele Work and Travel?
As vrea sa plec la vara in Grecia sa lucrez, pe sezon estival dar nu stiu ce sa fac: sa ma duc singura sau prin intermediul unui program Work and Travel? M-am interesat si ar trebui sa platesc in jur de 300 euro inainte sa plec iar transportul nu este inclus in acest pret. Nu inteleg de ce trebuie sa platesc acesti bani, pentru ce? Angajatorii din Grecia cer acesti bani / banii sunt necesari pentru intocmirea anumitor acte sau banii intra in contul firmei? Daca as pleca de una singura, as avea sanse sa-mi gasesc de lucru? Am nevoie de anumite acte pentru a putea lucra in Grecia? Voi ce parere aveti?
Sa plec in afara la vara sau sa raman in tara si sa lucrez pe litoralul romanesc?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| MrAnderson a răspuns:

Salut

Am lucrat eu pe litoralul romanesc in anii trecuti, si e jale, comparativ cu strainatatea.
Daca vrei sa pleci cu Work and Travel, de ce nu pleci in State. Am prieteni care s-au intors cu bani foarte frumosi de acolo, dar au muncit un pic pentru ei. Daca te tii de treaba, si nu cheltui mult, te poti intoarce chiar si cu 8-9 mii de dolari in 3 luni cap-coada.
In Grecia, mai ales in situatia economica actuala, e cam greu si la ei.
Stiu ca un ospatar in Grecia nu prea ia salariu, banii lui se fac din bacsis. happy

1 răspuns:
| Alisayer a răspuns:

Work and travel este un program riscant.
Adica am multe cunostinte care fost prin intermediul acestui program la munca in SUA si totul a fost ok.
Insa sunt si multe persoane care au achitat sume mari de bani si au fost trasi pe sfoara.
Daca vrei sa alegi acest program, trebuie sa alegi mai intii o firma concreta care se ocupa cu aceasta si sa aduni informatii despre ea. Succes!