| manumescAlexandra111 a întrebat:

Buna ce parere aveti despre facultatea finante banci ce job as putea sa urmez si cam ce salariu?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Joburi în bănci cu salarii bune.

| SingleForOne a răspuns:

Este bună, dar dificilă în viitor având în vedere dezvoltarea AI, care se ocupă de majoritatea calculelor, graficelor, rapoartelor, stilurile de scris, etc. Ce nu poate face încă, este să facă calcule reale pentru a evalua anumite riscuri, și de a lua anumite decizii, deci domeniul ar deveni restrictiv și dificil. Totuși, domeniile financiar-bancar și asigurări sunt dificile după natura lor. Cât despre bani, este un domeniu foarte apreciat, respectat și se câștigă imens de mult. Nu aș putea spune cât ar fi la noi în țară, probabil pe la 5000 lei sau mai mult. Dar, în străinătate, se poate câștiga lejer între 3000-6000 de euro, plus bonusuri și comisioane, poate să ajungă până la 10000 de euro, în funcție de realizări și cum decide compania să împarte profitul...
Printre cele mai populare job-uri, sunt:
analist financiar,
administrator de afaceri (un fel de manager general)
evaluator de afaceri
audit financiar
la ANAF și alte instituții publice,
consultant de afaceri (ajuți afacerile altora să prospere)
Broker de credite
Analist de credite
Ministru al finanțelor
Ministru al economiei

| AmandinaDragan a răspuns:

Director de Banca. 15.000 euro/luna. Toti vreti sa stati si sa luati bani, puturosilor!

| manumescAlexandra111 explică (pentru AmandinaDragan):

Eu una nu vreau sa iau bani pe stat ci pe muncind imi pare rau sa te amagesc

Răspuns utilizator avertizat
| manumescAlexandra111 explică:

Fratilor e normal sa intreb si ce salariu are acest job pentru ca nu te duci pe un job doar de drag...si salariu mic ganditi.