| Ioana2172000004 a întrebat:

Ce salariu au avocații și notarii?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cat vor ei. Nu au salariu ci venituri salariale si alea se obtin dupa plata taxelor si impozitelor catre stat. De exemplu daca te duci la un notar el iti ia 50 lei pentru o autentificare. Daca are 100 de activitati intr-o luna si media activitatilor este (sa zicem) 100 lei el incaseaza, brut, 10.000 lei. Din aia plateste chirie, telefon, TV, internet, secretara, etc si taxe si impozite la stat. Daca ramne cu 5.000 lei, ala este venitul lor intr-o luna. Daca in alta luna n-are decat 100 lei, fluiera a paguba sau inchide (daca nu mai are bani) biroul notarial (avocatesc).

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu au salarii ca sunt liber profesioniști. Daca sunt buni castiga, daca nu nu.