| Polistfever a întrebat:

Cum sunt investitiile la bursa? Trebuie sa te astepti ori la castiguri mari sau deloc sau ai putea sa ai venituri constante cat sa faci un job din asta?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Investiția la bursă nu este un job cu venituri constante.

| johnnny123 a răspuns:

Nu stiu ce intelegi tu prin "sa-ti faci un job din asta".

Ca sa-ti faci un job din jocul la bursa trebuie ori sa fii broker (adica sa investesti banii altora si sa iei comision), fie sa ai o suma foarte mare de bani pe care sa o investesti in nume propriu in speranta ca vei obtine profit.

Iar in ambele cazuri trebuie sa stii foarte multe despre bursa.

Nu-ti imagina ca poti sa investesti 5000 de euro la bursa si sa traiesti din asta. Sumele de genul asta nu-ti pot aduce mai mult de cateva sute de euro pe an (asta intr-un caz fericit).
Dar la fel de bine poti sa pierzi jumatate din bani in trei luni.

| Yuoia a răspuns:

La Bursa poti sa ai si pierderi mari. Riscurile sunt imense. Ia in calcul si asta. Nu te gandi sa faci un job din asta, ca nu se poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Investitiile se fac pe termen lung, peste 10 ani,
la cum ai formulat, venituri constante si castiguri mari sau deloc, acestea sunt in general la trading, la speculatii pe termen scurt, cu m-ar fi structuratele, derivatele, optiunile, forex, crypto, lucruri ce nu ti le sugerez fiind incepator. ai putea sa investesti la inceput in educatia ta, sa citesti carti si sa participi la cursuri.

la investitii, poti sa il transformi in job, in situatia in care sa zicem ai 200000 euro si iti produc 20000 euro pe an, adica 10%, daca ai bani putini, de exemplu 2000 euro, sunt persoane care cu sume asa mici speculeaza pe derivate si forex si fac inca 2000 euro lunar, dar cam 85% pierd toti banii, viin volatilitate mare si control mic.

| S8N a răspuns:

Depinde la ce te referi. Daca te referi la investitii pe termen lung, daca nu ai o suma foarte mare de start nu vei face castiguri mari, dar totusi sunt castiguri pentru care nu trebuie sa faci nimic.

Exista si alte feluri de "investitii", cum ar fi optiunile, dar alea sunt foarte riscante si ai sanse mai mari sa pierzi decat sa castigi. Totusi, daca castigi, castigi bine. E ca un cazino al investitului.

Recomand investitiile forex (comert de valute), nu sunt asa de manipulate si poti sa iti dai seama mai bine cum va fi cursul valutelor daca te informezi constant.

Nu vei putea sa faci un job din asta, sunt doar bani care iti vin extra. Tot iti va trebui un job pentru un venit sigur si constant.