| miha136 a întrebat:

Buna,daca am facut un transfer bancar dar codul iban este ok si am gresit numele, banii mai ajung in contul acelei persoane(am trimis de la bcr spre un cont ing)persoana in cauza spune ca nu a primit nimic desi la mine spune ca tranzactia a fost efectuata cu succes

6 răspunsuri:
| christall a răspuns:

Daca sunt banci diferite tranzactia dureaza cam 3 zile

| j1NNNx a răspuns:

Daca ibanul e bine nu cred ca numele are vreo treaba. din cate stiu eu, numele e doar un bonus (ca sa nu existe erori). eu cand am pus nu am mai dat numele si nu a fost nicio problema

| simpluone a răspuns:

Dureaza mai mult de o zi tranzactiile interbancare. Desi tie iti apare procesat ordinul de plata, lui ii intra a doua zi sau chiar a treia. Daca a doua zi nu a intrat iti recomand sa suni la banca ta si verifica ei.

| Adi88 a răspuns:

IBAN - UL e cel mai important, nu are importanță ce nume si scris, dacă IBAN UL e scris corect ajung banuții, numai ca trebuie sa mai astepti poate sa dureze si 3, 4 zile

| BobocelMihai a răspuns:

Contul IBAN este precum CNP-ul este unic. Daca greseai numele banii nu intrau in cont. Oricum trebuie sa ai chitanta. Te duci la banca respectiva si intrebi sau suni un functionar. Se poate sa fi trimis banii dar sa nu trimiti in alt cont.

| miha136 explică (pentru BobocelMihai):

Mai codul iban e corect, doar o litera din nume am gresit, ma gandesc fiind weekend sa nu intre decat luni banii