| saresipiper a întrebat:

Buna, daca am luat o bijuterie f scumpa de la un magazin si n-o mai pot returna, in caz ca o duc la amanet, primesc cam aceeasi suma pe ea?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

La amanet primești un preț mult mai mic deoarece amanetul trebuie să își scoată și ei cheltuielile; în plus amanetul trebuie să vândă un produs mai ieftin decât în magazin, deoarece produsele de acolo sunt considerate sh.
Mai bine păstrezi bijuteria pentru o altă ocazie. Sau o vinzi pe internet (dar trebuie să îi păstrezi și actele ca dovadă că nu este furată).

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca iei macar jumatate ai noroc.

| relian a răspuns:

Primesti jumate sau poate si mai putin.

| johnnny123 a răspuns:

Haide sa o luam logic... Daca amanetul ti-ar da pe ea acelasi pret pe care l-ai platit tu la magazin, amanetul din ce ar scoate profit? Crezi ca amanetul o poate vinde apoi mai scump decat magazinul? Cine si-ar cumpara de la amanet cu un pret mai mare decat la magazin?

Amanetul este un model de afacere care profita de oamenii care au nevoie disperata de bani. Drept urmare ofera preturi de nimic, pentru ca stiu ca cei care le trec pragul nu mai au alta solutie si trebuie sa accepte.

| Zuzu1991 a răspuns:

Sigur, aceeasi suma daca scazi numai 75% din ea
pe OLX ai sanse sa o vinzi cu 3/4 din valoarea originala, dar s-ar putea sa astepti mult pana se vinde

| badpanda a răspuns:

Cam 30% daca ai noroc.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Sa nu te incurci cu amaneturile.Escrocherie pe fata.