| RoxyRoxana99 a întrebat:

Dacă eu mi-am stabilit o adresa de reședința diferita de cea de domiciliu, din buletin, fără ca părinții mei sa știe, acum când trebuie să-mi schimb buletinul, îmi va cere sa aduc dovada de domiciliu. E posibil sa ma aibă înregistrată într-o baza cu adresa de reședința? Adică, as vrea ca părinții mei sa nu fie înștiințați de adresa de reședința. Cum pot proceda?

8 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Vrei sa-ti stabilesti domiciliul pe CI la adresa vechiului domiciliu (casa parintilor, banuiesc) sau la actuala adresa de resedinta?
Daca vrei la actuala adresa de resedinta trebuie sa fii luata in spatiu de catre proprietar. Parintii tai nu au de ce sa fie instintati.

| BububucatorulBubycus a răspuns (pentru andreia67):

Nu te ia nimeni strain in spatiu pentru ca devi mostenitor...numai daca te casatoresti atunci poate sa te ia socrii in spatiu,

| Nonameagain a răspuns (pentru BububucatorulBubycus):

Ce prostie!
Cum sa devii mostenitor numai pentru ca locuiesti undeva?! Nu mai raspunde dezinformand.

| BububucatorulBubycus a răspuns (pentru Nonameagain):

Cuta un avocat sa vezi ce zice

| Nonameagain a răspuns (pentru BububucatorulBubycus):

Faci tu confuzie cu ceva. Mai vezi ce vorbesti.

| Nonameagain a răspuns:

Ai peste 18 ani? Atunci nu sunt probleme.
Daca nu, cum ai reusit sa-ti schimbi domiciliul? Dovada de domiciliu care ti se va cere, va trebui sa fie de acolo unde vrei tu adresa. Esti proprietar? Daca esti chirias, iti vor trebui mai multe acte.

| RoxyRoxana99 explică (pentru Nonameagain):

Am peste 18 ani. Anul asta în toamna trebuie să-mi schimb buletinul și știu ca vor veni și părinții mei cu mine. Pe mine ma interesează dacă în actele necesare schimbării buletinului se cere și actele referitoare la reședința.

| Nonameagain a răspuns (pentru RoxyRoxana99):

Da, se cer. Ale locuintei unde vrei sa-ti faci buletinul.
Dar daca vin si parintii cu tine, cum vei ascunde asta de ei?