| Antidotul a întrebat:

Dacă locuiesc in Germania si vreau sa ma intorc in Romania dar am aici de platit o rata inca trei ani, cum procedez cu ea?
E posibil sa o pot plati in continuare din Romania? Presupun ca da...Dar ce pasi sa urmez ca sa fac asta de acolo?
Exista si posibilitatea de a da toata suma acum si rata sa fie anulata?

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ar fi si mai bine daca ai plati toata suma; pentru ca astfel suma poate sa fie mai mica deoarece este posibil sa scapi de multe dobanzi -depinde de cum este facut contractul.
Daca platesti luna de luna din Romania trebuie sa ceri numarul de cont bancar in care sa depui ratele. dar pentru asta trebuie sa mergi la banca si sa le spui ce vrei sa faci pentru ca sa nu te trezesti mai tarziu cu surprize. Desigur ca poti sa mergi in orice tara. Nu-ti va spune nimeni ca nu ai voie sa pleci dintr-o tara pentru ca ai rate in tara respectiva. Numai daca ramai restant te vor da in judecata. Dar aici nu stiu ce procedee exista intre state(daca exista) pentru recuperarea creditelor.

| johnnny123 a răspuns:

Ambele variante sunt posibile. Și să plătești ratele în continuare din România (nu-i interesează unde te afli tu fizic atâta timp cât banii le intră în cont în fiecare lună) și să achiți tot restul sumei anticipat. Trebuie doar să citești contractul și să vezi dacă rambursarea anticipată implică niște comisioane suplimentare (în România au fost eliminate, în Germania nu știu cum stau lucrurile).

| KillaNoFilla a răspuns:

Aproape sigur poti sa achiti toata suma si rata se anuleaza.