| stefy_6374 a întrebat:

Daca scrii o carte ce trebuie sa faci dupa ca sa o poti publica?

Răspuns Câştigător
| Mareacluj a răspuns:

Intai ar trebui sa cauti pe cineva (e bine sa ai prieteni cunoscatori) care sa citeasca si sa-si spuna o parere. Daca gasesti pe cineva care a mai publicat si are un nume, va fi mai usor daca iti va face si o pprefata. Nu e obligatoriu, dar daca reusesti pasul asta, va fi mai usor cu editatul. In al doilea rand (sau in primul daca nu ai mers si pe prima varianta) cauti o editura. Acolo o sa o citeasca si o sa iti spuna daca ti-o editeaza pe banii lor sau nu. Ideea e ca pe banii tai poti edita oriunde si in oricate exemplare (exista un tiraj minim diferit de la o editura la alta). daca ei sunt de acord si o editeaza pe banii lor, vei semna cu ei un contract de editare in care este trecut nr. de exemplare, drept de autor si alte chestii, inclusiv partea din bani care ti se cuvine tie. Un nr. de exemplare (difera de la o editura la alta) ti se vor da tie, restul editura le valorifica. Obligatoriu un nr. de 8 ex.vor merge la Biblioteca nationala. Daca vrei sa faci pe cont propriu poti sa o tiparesti si fara sa recurgi la serviciile unei edituri, caz in care nu primesti ISBN-ul, nu mai dai cele 8 exemplare dar esti mai greu protejat din p.d.v.al dreptului de autor. Ce am uitat este ca si daca o editezi pe banii tai trebuie sa ramana acele 8 exemplare la Biblioteca Nationala. Daca editura face pe banii ei si dupa expirarea contractului nu se vinde, contractul nu se mai prelungeste, editura iese in pierdere, altfel cu acordul ambelor parti se poate prelungi pentru un nou tiraj. pentru a evita pierderile editurile sunt foarte severe. Bafta!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru publicare ai doua posibilitati:
1.Trimiti cartea la o editura sau mai multe edituri care publica genul de literatura in care se incadreaza cartea ta. Daca o sa placa unei edituri o va retine si publica, pe cheltuiala lor, se vor ocupa si cu comercializarea si tu vei primi o suma, conform contractului incheiat.
2. Daca nu este retinuta de nici o editura poti s-o tiparesti pe cheltuiala ta, incheind un contract cu o tipografie. In acest caz tot tu va trebui sa te ocupi si de comercializare.

| onasis1961 a răspuns:

Trebui să găseşi o editură care se va ocupa de tipărire şi editarea ei.

| Zatharra a răspuns:

Te duci la o editură.

| stpu a răspuns:

Ii dai foc.

| Asami a răspuns:

Mergi la o editura si daca e buna si le place ti-o publica, dar nu stiu sigur daca te costa sau nu. Sau daca te costa si nu dispui de posibilitati, poti sa o publici pe site-uri online specializate. Am vazut multe unde iti publici cartea online si o citesc cei care intra pe site, o apreciaza, etc.

| GOLD99 a răspuns:

Trebuie sa o trimiti la minister sa tio aprobe apoi daca ti-au aprobato sa o trimiti la o editura.