| Dyalema a întrebat:

Bună dimineața! Vreau să aplic pentru creditul Prima casă. Am un apartament dar e mic, 36 mp. Dacă aplic având acest apartament, ce se va întâmpla cu el? Trebuie să îl vând sau îl ia banca garanție sau pot să îl predau ca avans? Sau de poate scădea din suma care trebuie restituita?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu mai poti lua acest credit, doarece esti deja propietarul unei case!

| Dyalema explică (pentru Violleta2022):

Nu e adevărat. Pot dacă respectiva locuință are sub 50mp. Să răspundă cine știe ceva concret la ce am întrebat eu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dyalema):

Da, ai dreptate!
Cine poate aplica pentru un credit Prima Casă
prima casa conditii

Pentru a putea beneficia de oferta de creditare cu care vine programul, cei care vor să își cumpere o casă sau un apartament trebuie să se încadreze în anumite termene, cum ar fi:

Să fie cetățeni români
Să nu fi avut în trecut sau să aibă în prezent în proprietate o locuință, fie la comun cu cineva (soți sau alte persoane) sau individual, cu o suprafață utilă mai mare de 50 mp, cu excepția acelor locuințe care au fost dobândite printr-o moștenire
Să nu aibă în derulare un alt credit ipotecar și să nu fi accesat deja un credit Prima Casă în trecut
Să cumpere o locuință finalizată sau să construiască o singură locuință cu ajutorul împrumutului acordat
Să achite avansul minim și să constituie un depozit colateral egal cu valoarea dobânzii datorate pe o perioadă de trei luni
Pe lângă aceste termene standard, persoanele care doresc să li se întocmească un dosar Prima Casă vor trebui să respecte și anumite condiții salariale.

Acestea vor fi prezentate în cele ce urmează.

Condiții salariale
În primul rând, beneficiarul creditului va trebui să aibă un venit lunar stabil, valoarea acestuia diferind în funcție de suma necesară și de banca la care aplicantul apelează.

În general, chiar și persoanele cu un salariu minim net vor putea accesa Programul Prima Casă, cu toate că cel mai probabil suma disponibilă pentru ei va fi mai mică decât plafonul maxim atribuit tipului de locuință în cauză.

Mai multe explicatii aici:
https://financer.com/ro/credit/credit-ipotecar/prima-casa/

| Dyalema explică (pentru Violleta2022):

Punctul 3:
Condiții Prima Casă
1.să ai cetățenie română și rezidența în România;
2.să ai împlinită vârsta de 18 ani;
la finalizarea creditului să ai maxim vârsta de 70 de ani;
3.să ai minim un an vechime în muncă și cel puțin 3 – 6 luni la actualul angajator;
să nu deții nicio locuință, cu excepția uneia cu o suprafață utilă mai mică de 50 de metri pătrați și să nu fie achiziționată prin Programul Prima Casă;
să deții avansul de minim 5% din valoarea locuinței pe care îți dorești să o achiziționezi;
4. poți accesa programul Prima Casă individual sau împreună cu maxim un codebitor (iubit/iubită, soț/soție, mamă/tată s-a.);
5. locuința pe care vrei să o achiziționezi să se încadreze într-una din clasele de eficiență energetică A, B, C;
să nu vinzi locuința achiziționată în primii 5 ani;
6.să îți asiguri noua locuință împotriva tuturor riscurilor la care este supusă, iar de știut că drepturile de despăgubiri îi revin statului și băncii de la care ai luat creditul;

| anonimg a răspuns:

Nu cunosc procedura mai mult decât o știi tu. Dar în locul tău m-aș duce la diferite bănci să întreb. Nu în tot anul se oferă posibilitatea unui astfel de credit.

| Dyalema explică (pentru anonimg):

Acum deocamdată este posibil. Dar cine știe cât timp. Dacă intri pe site-urile băncilor toate au oferte pentru prima casă dar nimeni nu zice nimic de condițiile de acordare.