| Anonim11026 a întrebat:

Bună, doresc să îmi deschid o mică afacere în domeniul alimentației. (Covrigărie, plăcintărie, gogoserie, cafenea și ce mai există etc), însă aș dori ceva în franciză, să nu investesc eu atat de mult. Doresc, ceva care să fie renumită în România. Imi puteți recomanda ceva? Credeți că merită să deschid o afacere in franciză sau nu?

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Cine te-a mințit că dacă este o franciză nu trebuie să investești mult? Crezi că-ți dă cineva locația, aparatura și materia primă pe degeaba?

| haileewatson a răspuns:

Covrigarii, patiserii si ce mai zici tu sunt la tot pasul. E prea saturata piata, efectiv m-am saturat sa vad numai asta pe strada. Daca alegi business-ul asta cum te diferentiezi de ceilalti?
Iar ca francize, sunt cateva in Romania: 5 to go, fornetti, donuterie.

La 5 To Go scrie asa:

INVESTITIE TOTALA, ASTEPTARI
Între 15.000 – 20.000 euro (cu taxă de franciză inclusă).

CERINTE DE BAZA
CARACTERISTICI ALE PUNCTELOR DE VÂNZARE

Plasarea în piață: zone cu peste 50.000 de locuitori
Locații optime de amplasare: zone cu spații de birouri, sedii administrative, licee și facultăți
Suprafața de vânzare: 10-50 mp
Investiție inițială: între 15.000 - 20.000 de Euro, cu toate taxele incluse
Echipa de vânzare - francizorul asigură pregatire înainte de deschidere și suport după demararea afacerii
Redevențe: 4% taxă lunară și 1, 5% contribuția la bugetul de marketing, care se vor aplica la cifra de afaceri.
Durată contract: 5 ani
Taxa de licență: 4500 de Euro

| Moggy a răspuns:

Pentru franciza e obligatoriu sa investesti destul de multi bani la inceput. Daca vrei doar ceva local gen o covrigarie de cartier, trebuie doar sa inchiriezi/cumperi un loc si sa il amenajezi cu ce iti trebuie pentru a face covrigi.