| Robert_Beghean_1993 a întrebat:

Bună.
Doresc să-mi bag firma în Insolventa, deoarece a acumulat datorii către stat, care nu mai pot fi plătite. Ultimul bilanț de la contabila a fost în 2018, din 2021 am văzut ca firma apare inactiva. Am vorbit cu o firma care se ocupa cu Insolvențe, i-am dat ultimul bilanț din 2018 si a spus ca ma suna pentru a semna actele pentru Insolvență. Au trecut 2 sapt și nimic....Am sunat și mi s-a spus ca se lucra pe firma și ca ma suna ei. Mi-au specificat ca au rămas banii în casa circa 13 000 mii de lei, pe care nu ii am. După încă 2 săptămâni din nou am sunat,  mi s-a spus ca se lucra sa am răbdare ca se va rezolva.
Ce sa mai cred? Chiar asa mult durează? Sau sa apelez la alta firma?

Câteva date despre firma:
Infiintata în 2015
Ultimul bilanț depus la Anaf 2016
Ultimul bilanț contabil 2018
Angajați 2, pana în 2017
Firma domeniu: Alimentație Publica
Datori furnizori nu sunt, din câte știu...doar către stat(darile)
Pe firma s-a lucrat pana în 2018.
Bilanturile în fiecare an nu au mai fost depuse.
Am un proces cu sucursala CFR, pe un spațiu care a fost amplasat un chioșc.
Procesul consta în neplata chiriei pe câteva luni și am primit executare silita.
Firma nu a fost condusa de mine, am fost doar folosit cu scopul ca nu se va ajunge aici.
Doresc sa bag firma în Insolventa și faliment apoi sa o radiez.
Firma mi-a spus ca poate reușește sa bage și falimentul odată cu Insolventa.
Neliniștea mea este ca ma tot amână. Sa mai aștept, sa am rabdare sau sa apelez la alte firme de Insolventa.
Multumesc

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ne-depunerea bilanturilor contabile va fi sanctionata.
Aici se pune si problema raspunderii administratorului firmei.
Posibilitatea de insolventa /faliment sau vanzare al firmei se poate aprecia doar dupa consultarea situatiei contabile existente.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bagi firma in faliment dar cu datoriile catre stat ce faci? Acelea trebuiesc platite, tu ai avut firmă tu trebuie sa scoti banii, ca pe stat nu îl intereseaza ca tie nu ti au mers afacerile, ai datorii la ei ei vor face tot ce le stă in putinta sa recupereze datoriile, poprire pe salariu sau sechestru pe apartament pana la achitarea datoriei.

| RxTx a răspuns:

Vinde firma este cel.mai.simplu își un indian în acociere hapsân
Sunt multi calici in țara aceasta

Așa că te duci la oficiul Comerțului îl iei pe.el că și asociat
Apoi mergi la un.psihiatru a doua zi ce ești sigur că el este asociat pe firma aceea scoți de la fisc nu stiu ce hârtie în care scrie cine sunt asociații
Și psihiatrul îți interzice să mai ai firme așa că el rămâne cu firma instantaneu

Sau versiunea mai lunga te retragi tu din firma
De ce ziceam să fie mai hapsân calic avar

Pentru că îi dai chisc fizic obiect îi dai fripteoze
Ii dai utilajul de făcut shaorma
Ii dai frigidere
Ii dai obiecte
Sunt multi indieni prin tara aceasta care fac chestia asta
Și preiau zeci de firme

Din întâmplare eram de fata când unul a preluat o firma doar că să primească un flowpack vertical de ambalat pliculețe de zahar

Adică o mașină care pune in pliculețe piper zahar sare granulele.

Și pentru că să primească acel utilaj care era pe o firma a fost de acord sa preia el firma aceea cu probleme și spunea că el din asta trăiește preia foarte multe forme cu probleme special că oamenii îi fac cadou îi dau obiecte